Лікування механічної жовтяниці
МИ ДОПОМОЖЕМО ВАМ ВПОРАТИСЯ З МЕХАНІЧНОЮ ЖОВТЯНИЦЕЮ БЕЗ РОЗРІЗІВ І ОПЕРАЦІЙ
Дренування і стентування жовчних протоків
Жовч - це рідина, яка виробляється у печінці. Вона допомагає перетравлювати їжу. Жовч надходить із печінки через жовчні протоки в тонкий кишечник.
Пухлини гепатопанкреатодуоденальної зони, такі як рак підшлункової залози, рак жовчних протоків, метастази у печінку часто ускладнюються розвитком механічної жовтяниці внаслідок здавлення або проростання пухлиною печінкових проток і припинення фізіологічного відтоку жовчі до кишечника.
Тривала механічна жовтяниця призводить до постійного наростання концентрації білірубіну в крові. Високий рівень білірубіну чинить виражену токсичну дію практично на всі органи та системи організму, призводить до порушень згортання крові, зниження імунологічного статусу хворого. Подальше зростання концентрації білірубіну може призвести до розвитку печінково-ниркової недостатності та загибелі пацієнта.
Крім того, за наявності механічної жовтяниці неможливе ні хірургічне, ні хіміотерапевтичне лікування онкологічного захворювання.
Нині найефективнішою тактикою боротьби з механічною жовтяницею, зумовленою здавленням жовчних проток пухлинами, є дренувальні втручання на жовчних протоках. Вони проводяться під контролем ендоскопії, ультразвуку, цифрової рентгеноскопії. Такі процедури є малотравматичними, не потребують проведення розрізу для доступу до органів черевної порожнини та проводяться під місцевою анестезією або з введенням пацієнта у короткотривалий медикаментозний сон.
Види дренуючих операцій
Черезшкірне черезпечінкове зовнішнє дренування проводиться під контролем ультразвукового дослідження шляхом проколу голкою шкіри та проведення дренажного катетера через тканину печінки. Жовч виводиться назовні у приймач рідини. Такий метод має низку недоліків:
1. Через катетер відбувається втрата рідини, електролитів. Це призводить до:
- порушення перетравлення жирів;
- порушення всмоктування жиророзчинних вітамінів;
- порушення згортаємості крові;
2. Зовнішній дренаж створює ворота для інфекції;
3. Зовнішній дренаж знижує якість життя пацієнта та постійно нагадує про його хворобу.
Пункційна холецистостомія - малоінвазивне втручання, під час якого катетер для відтоку жовчі встановлюється не в жовчні протоки, а у порожнину жовчного міхура. Зараз таке втручання майже не проводиться, тому що черезшкірне дренування жовчних протоків більш ефективне та безпечне. Пункційна холецистостомія проводиться здебільшого в ослаблених пацієнтів, при технічній неможливості провести дренування або стентування жовчних протоків, при калькульозному або безкалькульозному холециститі.
Стентування жовчних протоків дозволяє повністю відновити фізіологічний відтік жовчі в кишечник, долаючи недоліки зовнішнього дренування. Стент являє собою тонкий металевий або пластиковий каркас. Він доставляється в ділянку непрохідності у складеному вигляді, а потім розправляється, набуваючи вигляду циліндричної порожньої трубки. У розправленому стані стент завдяки великій радіальній жорсткості виконує каркасну функцію, не даючи пухлині стискати просвіт жовчних протоків.
Стент доставляється в зону звуження як антероградно (за ходом відтоку жовчі) шляхом черезшкірної пункції жовчних протоків, так і ретроградно (проти ходу відтоку жовчі) - за допомогою введення ендоскопу в дванадцятипалу кишку. При цьому пацієнт не має зовнішніх катетерів та може вести звичайний спосіб життя.
Найчастіше використовують металеві стенти. Вони зроблені з нитінолу – сплаву нікеля з титаном. Це пов'язано з перевагами стентів з цього матеріалу:
- Краща прохідність і рідкісна закупорка порівняно з пластиковими стентами. Як правило, нітинолові стенти залишаються прохідними до кінця життя пацієнта
- Можливість встановлення стенту за одну процедуру
- Менша травматичність і ризик виникнення ускладнень під час постановки стенту
Показання до дренування та стентування жовчних протоків:
- перекриття просвіту жовчних протоків пухлиною або її метастазами;
- стриктура (звуження) жовчовивідних шляхів;
- неспроможність білеодигестивного анастомозу (хірургічне з’єднання жовчних протоків з кишечником);
- ятрогенні травми жовчних протоків (ті, що виникли після хірургічних або інших втручань).
Протипоказання до дренування та стентування жовчних протоків:
- порушення згортаємості крові, які не коригуються медикаментозно;
- повне заміщення тканини печінки пухлиною або її метастазами.
На що очікувати під час дренування та стентування жовчних протоків
Безпосередньо перед процедурою з Вами ще раз поговорить лікуючий лікар, а також лікар-анестезіолог. Вам встановлять внутрішньовенний катетер та зроблять пробу на переносимість місцевого анестетика.
Ви ляжете на стіл горілиць, після чого Ваш живіт оброблять розчином антисептика. Ваше тіло накриють стерильним покриттям, щоб не допустити потрапляння інфекції на операційне поле. Вам буде здійснено ін’єкцію місцевого анестетика в ділянці правого підребір’я або під ребрами по центру. Після цього Ви не будете відчувати болю від наших маніпуляцій. За необхідності Вам введуть додаткові знеболюючі або заспокійливі препарати через внутрішньовенний катетер.
Тонкою голкою під контролем УЗД та рентгеноскопії через прокол у шкірі та печінці буде пунктовано жовчну протоку. Через голку заведуть провідник. Якщо планується зовнішнє дренування – по провіднику одразу заводиться дренажний катетер, і операція закінчується.
При стентуванні в жовчні протоки заводяться спеціальні інструменти, через які вводиться контрастна речовина для оцінки рівня та протяжності непрохідної ділянки жовчних протоків. На основі цих даних обирається стент необхідної довжини та діаметру, який доставляється в ділянку звуження. Після цього в жовчні протоки встановлюється контрольний дренажний катетер, який буде видалено через 1-3 дні.
Після процедури
Ви будете знаходитись в палаті, де за Вашим здоров’ям спостерігатимуть медичні працівники. Вам потрібно буде деякий час залишатися в лікарні, поки ми не переконаємось, що механічна жовтяниця ліквідована, а Ви почуваєте себе добре. Скоріше за все, Вас випишуть додому через декілька днів після процедури.
Якщо Вам було проведено стентування жовчних протоків – наступного дня або через декілька днів після процедури Вам виконають холангіографію – введення контрастної речовини у дренажний катетер під контролем рентгеноскопії. Це дасть інформацію про те, що стент розкрився, знаходиться в потрібному місці та виконує свою функцію. Після цього дренажний катетер буде видалено і Ви зможете повернутись до звичайного способу життя.
Оскільки дренування та стентування жовчних протоків - малоінвазивні процедури, Ви матимете змогу вставати з ліжка в день операції, а після виписки - вести звичайний спосіб життя. В деяких випадках ми проводимо цю процедуру амбулаторно (без госпіталізації у лікарню).
Всі питання, що цікавлять Вас, що стосуються цього методу лікування, Ви можете поставити за телефонами та електронною поштою, вказаними в розділі "Контакти". Передзвоніть або напишіть нам, і ми відповімо на всі Ваші запитання.
З результатами лікування наших пацієнтів можна ознайомитися в розділі «Історії наших пацієнтів».
Телефонуйте нам і ми постараємося Вам допомогти!
Питання та відповіді
Дані процедури не впливають на пухлину, але за їх допомогою долається смертельно небезпечний синдром - механічна жовтяниця. Більшості пацієнтів дренування та стентування жовчних протоків виконуються для того, щоб підготувати пацієнта до протипухлинного лікування - операції, хіміотерапії таргентної або променевої терапії. Деяким пацієнтам неможливо провести протипухлинне лікування через надто розповсюджену пухлину та/або супутні захворювання. В такому разі процедура з розрішення механічної жовтяниці проводиться у складі паліативного лікування - тобто лікування, спрямованого не на боротьбу з пухлиною, а на покращення якості життя пацієнта.
Зазвичай це залежить від того, чи операбельна пухлина, яка спричинює механічну жовтяницю. Якщо можлива радикальна операція, то дренування буде кращим методом. Якщо ж пухлина неоперабельна - краще виконати стентування жовчних протоків. Це дозволить уникнути обмежень та недоліків, пов'язаних із наявністю дренажа, та поліпшити якість життя пацієнта.
Так, хоча це і трапляється доволі рідко. Дренажі більш схильні до того, щоб забиватись згортками жовчі. Якщо дренаж або стент забився, то це проявляється повторним розвитком механічної жовтяниці; також часто розвивається холангіт (запалення жовчних протоків). Щоб попередити цей стан, необхідно слідкувати наданим рекомендаціям. Зазвичай до них відноситься прийом препаратів урсодезоксихолевої кислоти, промивання дренажу, вживання великої кількості рідини та дієта №5.
Крім того, пухлина може прорости через стент та спричинити рецидив механічної жовтяниці або холангіт. Зазвичай це трапляється при холангіокарциномі (пухлині жовчовивідних протоків). Як правило, в таких випадках необхідно ставити новий стент.
Потрібна наша консультація?
Ми завжди готові допомогти Вам