Skip to main content
Рак печінки (гепатоцелюлярна карцинома)

хірургічне лікування без операції

Рак печінки (гепатоцелюлярна карцинома)

Печінка - це великий орган, розташований з правого боку тіла під грудною кліткою. Вона є частиною гепатобіліарної системи. "Гепато" означає печінка, а "біліарний" - жовчний міхур і жовчні протоки.

Клітини печінки виробляють жовч. Вона тече в невеликі канали, які впадають у тонкі трубки, що називаються жовчними протоками. Ці протоки утворюють все більші і більші канали, які зливаються та утворюють загальну печінкову протоку. До неї приєднується жовчний міхур, в якому накопичується жовч. При вживанні їжі жовчний міхур скорочується і жовч виділяється у тонкий кишечник, щоб допомагати організму перетравлювати та всмоктувати їжу.

Печінка також фільтрує кров і виробляє речовини, які допомагають організму нормально функціонувати.

Консультація лікаря

Рак, який починається в печінці, називається первинним раком печінки. Вторинний рак печінки - це коли інші види раку поширюються (метастазують) у печінку. Наприклад, рак може початися в кишечнику і поширитися на печінку.

Існує декілька видів первинного раку печінки у дорослих. Найпоширеніший з них - гепатоцелюлярна карцинома (ГЦК). Існує підтип ГЦК, який називається фіброламелярна гепатоцелюлярна карцинома (ФЛГК). Цей вид раку вражає дуже мало людей і зазвичай виникає в молодому віці.

Другий поширений тип первинного раку печінки у дорослих – внутрішньопечінкова холангіокарцинома, яка є раком жовчних проток. Інші види первинного раку печінки у дорослих включають рідкісні типи саркоми, які починаються в клітинах кровоносних судин печінки. Ще один рідкісний тип складається як з гепатоцелюлярної карциноми, так і з холангіокарциноми (це називається пухлиною змішаного типу).

Рак печінки може поширюватися різними шляхами. Він може метастазувати безпосередньо через печінку. Також він може поширюватися в область, віддалену від печінки, що називається віддаленим метастазуванням. Рак печінки найчастіше метастазує в легені або кістки. Метастазування відбувається тому, що всередині печінки проходять кровоносні та лімфатичні судини. Пухлинні клітини можуть поширюватися з печінки через кров і лімфатичну систему і утворювати метастази в інших органах

Діагностика та скринінг

Особи, які мають ризик розвитку раку печінки, можуть регулярно проходити скринінгові тести для раннього виявлення раку. Кожні 6 місяців особам, які мають ризик розвитку раку печінки, рекомендується проходити два аналізи:

  • ультразвукове дослідження (УЗД)
  • аналіз на альфа-фетопротеїн (АФП)

УЗД - це дослідження, яке використовує звукові хвилі для візуалізації внутрішніх органів та виявлення аномалій, в тому числі і пухлини.

Аналіз крові перевіряє наявність білка АФП. Підвищений або зростаючий рівень АФП може бути ознакою первинного раку печінки.

Подальші кроки після скринінгового ультразвукового дослідження можуть включати:

  • Якщо АФП підвищений або УЗД виявляє вузлики розміром 10 міліметрів або більше, то Вам буде призначено додаткові обстеження.
  • Якщо УЗД виявить вузлики розміром менше 10 мм, повторіть УЗД і АФП через 3-6 місяців.
  • Якщо при УЗД немає підозри на пухлину печінки, повторіть УЗД та АФП через 6 місяців.

Рак печінки зазвичай підтверджується за допомогою візуалізаційних тестів. Також Вам будуть проведені додаткові аналізи. У цьому розділі наведено огляд аналізів, які можуть бути призначені, і чого слід очікувати.

Діагностика раку печінки

Аналізи крові перевіряють наявність ознак захворювання і те, наскільки добре працюють органи. Для цього потрібен зразок Вашої крові, який забирається за допомогою внутрішньовенної ін’єкції.

Загальний аналіз крові вимірює рівень еритроцитів, лейкоцитів і тромбоцитів у Вашій крові. Ваш лікар захоче знати, чи достатньо у вас еритроцитів для перенесення кисню по всьому тілу, лейкоцитів для боротьби з інфекціями та тромбоцитів для запобіганню кровотечі.

Комплексна метаболічна панель (біохімічний аналіз крові) - це тест, який вимірює рівні різних речовин у вашій крові. КМП надає важливу інформацію про те, наскільки добре працюють нирки та печінка, серед іншого.

Азот сечовини крові (АСК) - це відпрацьований продукт, який фільтрується з крові нирками. Високий рівень сечовини крові може бути ознакою того, що нирки працюють погано.

Креатинін - це відпрацьований продукт, що утворюється в м'язах. Він фільтрується з крові нирками і показує, наскільки добре працюють нирки.

Функціональні печінкові проби оцінюють стан здоров'я Вашої печінки шляхом вимірювання хімічних речовин, які виробляються або переробляються печінкою. Занадто високі або низькі рівні сигналізують про те, що печінка працює погано або порушений відтік жовчні по жовнчих протках.

Одним з вимірюваних печінкових проб є білірубін, хімічна речовина, яка надає жовчі колір. У крові може бути занадто багато білірубіну, якщо пухлина блокує жовчну протоку і перешкоджає вільному надходженню жовчі з печінки в кишечник. Занадто велика кількість білірубіну викликає пожовтіння очей і шкіри, яке називається жовтяницею. Це може викликати свербіж шкіри, темне забарвлення сечі (колір «темного пива») та світле забарвлення калу.

Обстеження на гепатит

Гепатит - це тип захворювання печінки. Віруси гепатиту А, гепатиту В (HBV) і гепатиту С (HCV) є найбільш поширеними причинами вірусного гепатиту. Обстеження на гепатит - це аналіз крові, який перевіряє, чи є у вас зараження одним з цих вірусів гепатиту. Хронічний (довготривалий) гепатит В та наявний або перенесений гепатит С підвищують ризик розвитку раку печінки та раку жовчовивідних шляхів. Гепатит призводить до того, що печінка запалюється і не працює належним чином. Гепатит може спричинити рубцювання печінки (фіброз та цироз печінки), печінкову недостатність та рак.

Фіброз - це легке рубцювання тканини печінки (заміщення тканини печінки сполучною тканиною). Цироз - це коли це рубцювання стає сильним. Вам можуть призначити вимірювання ступеню фіброзу печінки шляхом еластографії

Візуалізаційні тести

Візуалізаційні тести роблять знімки внутрішніх органів вашого тіла. Вони допомогають виявити первинну пухлину і шукають метастази в інших частинах тіла. Візуалізаційні тести також показують, чи не зачіпає пухлина які-небудь вени, артерії або органи.

Радіолог (лікар, який вивчає знімки) напише звіт і передасть результати Вам. Ваш лікар обговорить з вами результати. Не соромтеся ставити стільки питань, скільки Вам потрібно.

Комп'ютерна томографія (КТ) використовує рентгенівські промені та комп'ютерні технології для отримання знімків внутрішньої частини тіла.

КТ грудної клітки, черевної порожнини та/або тазу є одним з видів обстеження для виявлення раку та його метастазів. У більшості випадків використовується контраст для покращення зображення органів і судин в організмі. КТ-дослідження починається без контрасту. Потім додається контраст і робиться кілька знімків, коли контраст рухається по артеріях і венах печінки. Це дозволяє лікарям побачити, де знаходиться пухлина в печінці і чи проростає вона в які-небудь вени, артерії або сусідні органи.

Магнітно-резонансна томографія (МРТ) використовує радіохвилі та потужні магніти для отримання знімків внутрішньої частини тіла. Рентгенівське випромінювання не використовується. Може використовуватися контраст.

Магнітно-резонансна холангіопанкреатографія (МРХПГ) - це різновид МРТ, яка дає дуже чітке зображення підшлункової залози та жовчних проток. Контраст не використовується, оскільки жовч та інші рідини виступають в якості власного контрасту. МРХПГ зазвичай проводиться разом з МРТ-скануванням.

Позитронно-емісійна комп’ютерна томографія (ПЕТ-КТ) – це вид дослідження, при якому використовується радіоактивний препарат. Це речовина, яку вводять у вену щоб побачити, де знаходяться ракові клітини в організмі. Ракові осередки виглядають як яскраві плями на ПЕТ-сканах. Однак, не всі пухлини з'являться на ПЕТ-скануванні.

Ультразвукове дослідження використовує високоенергетичні звукові хвилі для формування зображення внутрішньої частини тіла. До Вашого живота притискається датчик.

Ультразвук добре показує невеликі ділянки раку, які знаходяться біля поверхні тіла. Часто використовується для проведення біопсії.

Черезшкірна черезпечінкова холангіографія (ЧЧХГ) використовує контраст і рентген для отримання знімків жовчовивідних шляхів. Голка або невеликий катетер (тонка, гнучка трубка) вводиться через шкіру в жовчну протоку і вводиться контраст. Потім робляться рентгенівські знімки, які використовують невелику кількість радіації, щоб зробити знімки жовчних проток. При порушенні відтоку жовчі з печінки внаслідок стискання жовчних протоків пухлиною може бути введений постійний катетер для відведення рідини з жовчовивідних шляхів в приймач рідини поза організмом. Також може бути встановлений металевий стент для усунення непрохідності жовчної протоки.

Біопсія - це процедура, під час якої забирається зразок пухлинної тканини. Лікар-патологоанатом дослідить цей зразок і встановить гістологічний тип пухлини.

Для діагностики раку печінки використовуються наступні види біопсії:

Тонкоголкова аспіраційна біопсія (ТАБ) – в пухлину під контролем УЗД вводиться тонку голку для видалення зразка тканини або рідини. Зразку достатньо тільки для проведення цитологічного дослідження (дозволяє виявити наявність або відсутність ракових пухлин)

Трепан-біопсія – з пухлини під контролем УЗД видаляються зразки тканини за допомогою спеціальної голки. Вона приблизно такого ж діаметру, як внутрішньовенний катетер. Трепан-біопсія є інформативнішою за ТАБ, бо зразку тканини достатньо для проведення цитологічного, гістологічного й імуногістохімічного дослідження (дозволяє встановити гістологічний тип раку).

Діагностична лапароскопія - це малоінвазивна хірургічна операція, яка використовує камеру через невеликий розріз в животі. Інструментом забираються зразки тканин.

Тонкоголкова аспіраційна біопсія та трепан-біопсія проводяться під місцевою анестезією, є швидикими та безболісними процедурами та не потребують госпіталізації. Діагностична лапароскопія є більш травматичною, бо потребує розрізу шкіри та введення пацієнта у наркоз. У більшості випадків для встановлення діагнозу достатньо трепан-біопсії.

Тести на біомаркери пухлини

Раковий антиген 19-9 (СА-19-9), раково-оембріональний антиген (РЕА) і альфа-фетопротеїн (АФП) є прикладами пухлинних маркерів, які іноді виробляються пухлинами і можуть бути виявлені в крові. Ці онкомаркери можуть допомогти в діагностиці, моніторингу відповіді на лікування та спостереженні.

Лікування

Хірургічне втручання

Видалення раку за допомогою хірургічного втручання може бути виконано різними способами та в різному обсязі в залежності від конкретних обставин, таких як розмір і розташування пухлини, а також наявність метастазів у навколишніх органах. Хірургічне втручання базується на найбезпечнішому і найкращому способі видалення раку. Операція - лише одна зі складових плану лікування.

Хірургічне втручання може використовуватися для того, щоб:

  • Видалити всю пухлину (радикальна операція)
  • Виконати нерадикальну операцію (видалити частину пухлини або пухлину повністю без видалення метастазів) для полегшення болю або усунення дискомфорту або продовження життя пацієнта.

Тип операції, яку Вам запропонують, залежить від розміру, розташування та кількості пухлин у печінці, наявності віддалених метастазів, наявності та ступеню важкості цирозу печінки та супутніх захворювань.

Операція на печінці неможлива для більшості пацієнтів із раком печінки. Рак часто зустрічається в декількох місцях по всій печінці, і видалення пухлин може не залишити достатньо здорової печінкової тканини для нормального функціонування печінки. Хірургічне втручання може бути неможливим, якщо рак поширився, печінка недостатньо здорова для операції або якщо існують інші медичні протипоказання.

Термічна абляція

Радіочастотна абляція (РЧА) та мікрохвильова абляція (МХА) – це метод спрямованої деструкції пухлин. В пухлину печінки через прокол шкіри під контролем УЗД заводиться голчастий електрод або антена. Під впливом хвиль високої частоти або мікрохвиль пухлина нагрівається до високої температури та знищується. По ефективності РЧА та МХА дорівнюють хірургічному видаленню пухлини. Ці методи застосовуються як для лікування первинної пухлини, так і для боротьби з рецидивами та метастазами.

Хіміоемболізація

Трансартеріальна хіміоемболізація (Transarterial chemoembolization (TACE) або Drug-eluting bead transarterial chemoembolization, (DEB-TACE)) – це малоінвазивна процедура, яка полягає у вибірковому закритті просвіту артерій, що живлять пухлину печінки, суспензією мікросфер (емболів). Ці мікросфери містять на своїй поверхні протипухлинний препарат.

Для цього через прокол шкіри під контролем ультразвуку вводиться спеціальний катетер через артерію на передпліччі або стегні. Кінчик катетера заводиться в ті артерії печінки, які живлять пухлину. Після цього повільно вводяться емболи, що навантажені хіміопрепаратом.

Хіміоемболізація атакує ракові клітини двома шляхами:

  1. Забезпечується дуже висока концентрація хіміопрепарату безпосередньо в пухлини, не піддаючи токсичному впливу весь організм. При цьому хіміопрепарат виділяється з навантажених емболів поступово, що дозволяє досягти подовженої місцевої дії на ракові клітини;
  2. При закритті просвіту судин припиняється кровопостачання пухлини, тим самим позбавляючи злоякісні клітини кисню та поживних речовин, необхідних їхнього зростання.

Хіміомемболізація є методом вибору в лікуванні раку печінки, коли хірургічне втручання або неможливо, або пов'язане з високим ризиком.

Перевагами РЧА, МХА та хіміоемболізації є малоінвазивність, безпечність, можливість проводити процедуру навіть пацієнтам з вираженою супутньою патологією. Ці методи можуть використовуватись як самостійно, так і в поєднанні з хірургічною операцією або системною терапією.

Системна терапія

Системна терапія впливає на весь організм. Це може бути хіміотерапія, таргетна терапія та імунотерапія. Системна терапія може застосовуватися окремо або разом з іншими видами терапії. Мету системної терапії слід обговорити перед початком лікування. Важливими є Ваші побажання щодо лікування.

Хіміотерапія вбиває швидкозростаючі клітини в усьому організмі, включаючи ракові та нормальні клітини. Всі види хіміотерапії впливають на гени, які вказують раковим клітинам, як і коли їм рости та ділитися.

Таргетна терапія фокусується на специфічних або унікальних особливостях ракових клітин. Таргетна терапія вивчає, як ракові клітини ростуть, діляться і рухаються в організмі. Ці препарати зупиняють дію молекул, які допомагають раковим клітинам рости та/або виживати. Інгібітор тирозинкінази – це препарат таргетної терапії, який блокує сигнали, що викликають ріст і поширення раку печінки.

Імунотерапія - це цілеспрямована терапія, яка підвищує активність Вашої імунної системи. Таким чином вона покращує здатність вашого організму знаходити і знищувати ракові клітини. Імунотерапія може проводитися окремо або разом з іншими видами лікування.

Променева терапія (ПТ) використовує високоенергетичне випромінювання рентгенівських променів, гамма-променів, протонів та інших джерел для знищення ракових клітин і зменшення пухлин. Вона проводиться протягом певного періоду від декількох днів до декількох тижнів. ПТ може проводитися самостійно, до або після операції, або в поєднанні з іншими видами терапії. Іноді променеву терапію проводять разом з системними методами лікування, такими як хіміотерапія. Променева терапія може використовуватися як підтримуюча терапія для полегшення болю або дискомфорту, викликаних раком. ПТ може бути методом лікування всіх пухлин, незалежно від їх локалізації.

Питання та відповіді

Як часто потрібно проходити скринінгові тести, якщо я маю ризик розвитку раку печінки?

Для осіб, які мають ризик розвитку раку печінки, рекомендується проходити скринінгові тести кожні 6 місяців. Це включає ультразвукове дослідження (УЗД) та аналіз на альфа-фетопротеїн (АФП). Регулярний скринінг допомагає виявити рак на ранніх стадіях, що може значно покращити прогнози лікування.

Що означають результати моїх аналізів на АФП та УЗД?

Підвищений рівень альфа-фетопротеїну (АФП) може бути ознакою первинного раку печінки. Якщо УЗД виявляє вузлики розміром 10 мм або більше, це також може вказувати на наявність пухлини, і вам будуть призначені додаткові обстеження. Якщо вузлики менші за 10 мм, рекомендується повторити УЗД та аналіз на АФП через 3-6 місяців для спостереження за їх ростом.

Які варіанти лікування раку печінки доступні, якщо операція неможлива?

Якщо операція неможлива, існує кілька інших методів лікування раку печінки. Це може включати термічну абляцію, таку як радіочастотна абляція (РЧА) та мікрохвильова абляція (МХА), хіміоемболізацію (TACE або DEB-TACE), системну терапію (хіміотерапія, таргетна терапія, імунотерапія) та променеву терапію. Вибір методу залежить від стадії раку, загального стану здоров'я пацієнта та інших факторів.

Як відбувається хіміоемболізація і чим вона корисна?

Хіміоемболізація (TACE або DEB-TACE) - це малоінвазивна процедура, при якій мікросфери з хіміопрепаратом вводяться через катетер безпосередньо в артерії, що живлять пухлину печінки. Це дозволяє досягти високої концентрації хіміопрепарату в пухлині, не впливаючи на весь організм, та одночасно блокувати кровопостачання пухлини, позбавляючи її кисню і поживних речовин. Цей метод є ефективним для контролю росту пухлини і може використовуватися, коли операція неможлива або пов'язана з високим ризиком.

Що таке термічна абляція і коли її використовують?

Термічна абляція - це метод деструкції пухлин за допомогою високих температур. Вона може включати радіочастотну абляцію (РЧА) або мікрохвильову абляцію (МХА). Під час процедури в пухлину через прокол шкіри вводиться голчастий електрод або антена, що нагрівається до високої температури, знищуючи ракові клітини. Термічна абляція використовується для лікування невеликих пухлин, рецидивів або метастазів у печінці, коли хірургічне втручання неможливе або недоцільне.

Потрібна наша консультація?

Ми завжди готові допомогти Вам