Skip to main content

Рак нирки

хірургічне лікування без операції

Рак нирки

Сечовидільна система - це група органів, які видаляють відходи з організму у вигляді сечі. Ця система складається з двох нирок, двох сечоводів, сечового міхура та сечовипускального каналу (уретра).

Нирки - це парний орган, розташований позаду інших органів у животі. Вони фільтрують кров для видалення відходів і зайвої рідини з організму, забезпечують баланс рівень рідини та електролітів в організмі. Крім того, нирки виробляють гормони, які допомагають контролювати кров'яний тиск, а також відповідають за синтез червоних кров'яних тілець.

Над кожною ниркою знаходиться надникова залоза. Вони оточені шаром жиру, який покриває шар фіброзної тканини – фасція Герота. Фасція Герота має важливе значення. Коли рак нирки проростає в фасцію Герота і виходить за її межі, це є ознакою запущеного раку нирки.

Консультація лікаря

Майже всі види раку нирок є карциномами. Карциноми - це рак, який починається в клітинах, що вистилають внутрішню або зовнішню поверхню тіла. У нирках карциноми найчастіше починаються в клітинах, які вистилають ниркові канальці. Це називається нирково-клітинна карцинома (НКК). Цей вид раку може проявлятися у вигляді множинних пухлин в одній нирці або залучати обидві нирки.О скільки це найпоширеніший тип раку, його часто називають просто раком нирки. Проте існують й інші, менш поширені види раку, які можуть виникати в нирках.

Поширення рака нирки

Місцеве поширення - при місцево поширеному захворюванні рак поширюється на прилеглу ділянку, близьку до первинної пухлини. Рак нирки може проростати в сусідні тканини, такі як навколишній жир, кровоносні судини, лімфатичні вузли, надниркові залози та фасцію Герота.

Віддалені метастази - при метастатичному захворюванні рак поширився на віддалені частини тіла далеко від первинної локалізації. Рак нирки має тенденцію поширюватися на віддалені ділянки, такі як легені, лімфатичні вузли та кістки, рідше – на печінку та головний мозок.

Лікування буде залежати від розміру та локалізації пухлини або пухлин.

Більшість випадків раку нирки виявляють випадково під час проведення візуалізаційних досліджень з приводу інших проблем зі здоров'ям. Для діагностики раку нирки проводяться подальші обстеження.

Діагностика раку нирок

Аналізи крові перевіряють наявність ознак захворювання і те, наскільки добре працюють органи. Для цього потрібен зразок Вашої крові, який забирається за допомогою внутрішньовенної ін’єкції.

Загальний аналіз крові вимірює рівень еритроцитів, лейкоцитів і тромбоцитів у Вашій крові. Ваш лікар захоче знати, чи достатньо у вас еритроцитів для перенесення кисню по всьому тілу, лейкоцитів для боротьби з інфекціями та тромбоцитів для запобіганню кровотечі.

Комплексна метаболічна панель (біохімічний аналіз крові) - це тест, який вимірює рівні різних речовин у вашій крові. КМП надає важливу інформацію про те, наскільки добре працюють нирки та печінка, серед іншого.

Азот сечовини крові (АСК) - це відпрацьований продукт, який фільтрується з крові нирками. Високий рівень сечовини крові може бути ознакою того, що нирки працюють погано.

Креатинін - це відпрацьований продукт, що утворюється в м'язах. Він фільтрується з крові нирками і показує, наскільки добре працюють нирки.

Лактатдегідрогеназа (ЛДГ) або дегідрогеназа молочної кислоти - це фермент, який міститься в більшості клітин. Відмираючі клітини виділяють ЛДГ в кров. Швидко зростаючі клітини, такі як пухлинні клітини, також виділяють ЛДГ.

Функціональні проби печінки визначають стан здоров'я печінки шляхом вимірювання хімічних речовин, які виробляються або переробляються печінкою. Занадто високі або низькі рівні сигналізують про те, що печінка не працює належним чином або що рак поширився на печінку.

Аналіз сечі виявляє та/або вимірює кілька речовин у сечі. Кров у сечі (гематурія) може бути викликана раком нирок або іншими проблемами зі здоров'ям. Пацієнти з раком нирок можуть мати як нормальний аналіз сечі, так і ознаки крові в сечі.

Цитологічне дослідження сечі –сечу досліджують під мікроскопом для перевірки на наявність ракових клітин. Цей тест може бути використаний, якщо Ваш лікар підозрює уротеліальний рак сечовивідних шляхів або сечового міхура.

Візуалізаційні тести

Візуалізаційні тести роблять знімки внутрішніх органів вашого тіла. Вони допомогають виявити первинну пухлину і шукають метастази в інших частинах тіла. Візуалізаційні тести також показують, чи не зачіпає пухлина які-небудь вени, артерії або органи.

Радіолог (лікар, який вивчає знімки) напише звіт і передасть результати Вам. Ваш лікар обговорить з вами результати. Не соромтеся ставити стільки питань, скільки Вам потрібно.

Комп'ютерна томографія (КТ) використовує рентгенівські промені та комп'ютерні технології для отримання знімків внутрішньої частини тіла.

КТ грудної клітки, черевної порожнини та/або тазу є одним з видів обстеження для виявлення раку та його метастазів. У більшості випадків використовується контраст для покращення зображення органів і судин в організмі. КТ-дослідження починається без контрасту. Потім додається контраст і робиться кілька знімків, коли контраст рухається по артеріях і венах органіщму. Це дозволяє лікарям побачити, де знаходиться пухлина і чи проростає вона в які-небудь вени, артерії або сусідні органи

Остеосцинтіграфія (ОФЕКТ) використовується для сканування кісток та пошуку в них метастазів. Для ОФЕКТ використовується радіоактивний ізотоп, який вводиться внутрішньовенно. Якщо в кістках є метастатичні вогнища – вони накопичують цей ізотоп,що виглядає як «плями» на кістках.

Магнітно-резонансна томографія (МРТ) використовує радіохвилі та потужні магніти для отримання знімків внутрішньої частини тіла. Рентгенівське випромінювання не використовується. За допомогою МРТ можна виявити рак, який проростає в основні кровоносні судини в черевній порожнині, такі як нижня порожниста вена. Може використовуватися контраст.

Ультразвукове дослідження (УЗД) використовує високоенергетичні звукові хвилі для формування зображення внутрішньої частини тіла. Датчик буде притиснутий до Вашого живота. Ультразвукове дослідження безболісне і не використовує рентгенівських променів, тому його можна повторювати за необхідності. Ультразвукове дослідження може показати, чи є у Вашій нирці утворення, і чи є воно твердим або наповненим рідиною. Воно також може допомогти оцінити, чи є в утворенні кровотік. Пухлини раку нирки частіше бувають твердими і мають кровотік.

Рентгенографія використовує низькодозове випромінювання, щоб зробити один знімок внутрішньої частини тіла за один раз. Рентгенографія грудної клітки використовується, щоб побачити, чи поширився рак на легені.

Біопсія

При біопсії видаляється зразок тканини або рідини. Зразки, видалені під час біопсії або операції, будуть відправлені патологу, експерту з вивчення клітин під мікроскопом для підтвердження наявності раку. Патологоанатом визначить підтип раку, який називається гістологією пухлини.

Для більшості видів раку необхідно зробити біопсію для підтвердження діагнозу перед тим, як починати лікування.

Для діагностики раку нирки використовуються наступні види біопсії:

Тонкоголкова аспіраційна біопсія (ТАБ) – в пухлину під контролем УЗД вводиться тонку голку для видалення зразка тканини або рідини. Зразку достатньо тільки для проведення цитологічного дослідження (дозволяє виявити наявність або відсутність ракових пухлин)

Трепан-біопсія – з пухлини під контролем УЗД видаляються зразки тканини за допомогою спеціальної голки. Вона приблизно такого ж діаметру, як внутрішньовенний катетер. Трепан-біопсія є інформативнішою за ТАБ, бо зразку тканини достатньо для проведення цитологічного та гістологічного досліджень. Також цей зразок може бути протестований для пошуку специфічних мутацій ДНК, рівня білка або інших молекулярних особливостей. Це називають молекулярним тестуванням або тестуванням профілю пухлини. Тестування біомаркерів включає тести генів або їх продуктів (білків).

Якщо є підозра на метастазування пухлини, то з підозрілих на метастази вогнищ також може проводитися біопсія.

Лікування

Хірургічне втручання

Це операція з видалення пухлини з організму. Часто операція є основним та первинним методом лікування для видалення раку з нирки. Але це лише одна частина плану лікування.

Хірургія також може забезпечити підтримуючу допомогу, полегшуючи біль або дискомфорт. Це називається паліативною хірургією.

Видалення раку за допомогою хірургічного втручання може бути здійснено різними способами в залежності від конкретних обставин, таких як розмір і розташування пухлини, а також проростання в фасцію Герота, судини, сусідні органи. Хірургічне втручання базується на найбезпечнішому і найкращому способі видалення раку.

Відкрита операція або лапаротомія видаляє тканини через один великий хірургічний розріз під ребрами. Цей підхід дозволяє лікарю безпосередньо бачити пухлину в нирці та отримати доступ до неї для її видалення. Відкрита операція може тривати кілька годин. Після операції Вам потрібно буде залишитися в лікарні для відновлення.

Малоінвазивна хірургія (лапароскопія) використовує кілька невеликих розрізів. Через кожен розріз вводяться невеликі інструменти для виконання операції. Один з інструментів, який називається лапароскопом, являє собою довгу трубку з відеокамерою на кінці. Вона дозволяє лікарю побачити нирку та інші тканини всередині живота. Для видалення пухлини використовуються інші інструменти.

Часткова нефректомія (резекція нирки)

При резекціх нирки видаляють пухлину і тканини, що безпосередньо оточують пухлину, залишаючи функціонуючу нирку. Надниркова залоза і лімфатичні вузли також залишаються. Часткова нефректомія може називатися органозберігаючою (нефронозберігаючою або ниркозберігаючою) операцією, оскільки вона зберігає якомога більшу частину нирки. Ваша нирка все ще може функціонувати, навіть якщо її частина була видалена.

Якщо у Вас погана функція нирок або є тільки одна нирка, то ця часткова нефректомія може бути єдиним варіантом радикального видалення пухлини.

Часткова нефректомія часто використовується для лікування раку нирки, коли пухлина невелика і знаходиться тільки в нирці. Операція може бути використана для видалення більших пухлин, але розташування пухлини в нирці і загальний стан здоров'я враховуються при будь-якому типі операції. Для більшості невеликих пухлин часткова нефректомія може видалити весь рак з хорошими довгостроковими результатами.

Радикальна нефректомія - це операція, під час якої видаляється пухлина разом з усією ниркою і жировою клітковиною навколо нирки. Під час такої операції можуть бути видалені надниркова залоза і прилеглі лімфатичні вузли. Кількість видаленої тканини залежить від розміру пухлини.

Операція з видалення надниркової залози називається адреналектомія. Приєднаний наднирник може бути видалений, якщо він виглядає ненормально на тестах візуалізації. Вона також може бути видалена, якщо пухлина знаходиться біля верхньої частини нирки, де розташована надниркова залоза.

Операція з видалення прилеглих лімфатичних вузлів називається дисекцією лімфатичних вузлів (лімфодисекція). Дисекція лімфатичних вузлів не часто проводиться в рамках стандартної радикальної нефректомії. Прилеглі лімфатичні вузли можуть бути видалені, якщо вони виглядають збільшеними на КТ, МРТ та УЗД або під час операції.

Якщо пухлина проросла в ниркову вену і порожнисту вену, то вени можуть бути розрізані, щоб видалити весь рак. У рідкісних випадках може знадобитися зупинка серця на короткий час для проведення операції на порожнистій вені. Поки серце зупинене, для циркуляції крові в організмі використовується апарат штучного кровообігу.

Термічна абляція

Радіочастотна абляція (РЧА) та мікрохвильова абляція (МХА) – це метод спрямованої деструкції пухлин. В пухлину нирки через прокол шкіри під контролем УЗД або КТ заводиться голчастий електрод або антена. Під впливом хвиль високої частоти або мікрохвиль пухлина нагрівається до високої температури та знищується. По ефективності РЧА та МХА дорівнюють хірургічному видаленню пухлини. Ці методи застосовуються як для лікування первинної пухлини, якщо вона є невеликою та не проростає у судини або ниркову миску.

РЧА та МХА є ефективними для боротьби з рецидивом пухлини та метастазами багатьох локалізацій (наприклад, при метастазах у печінку, кістки, легені, заочеревиний простір).

Перевагами РЧА та МХА є малоінвазивність, безпечність, можливість проводити процедуру навіть пацієнтам з вираженою супутньою патологією. Ці методи можуть використовуватись як самостійно, так і в поєднанні з хірургічною операцією або системною терапією.

Системна терапія

Системна терапія впливає на весь організм. Це може бути хіміотерапія, таргетна терапія та імунотерапія. Системна терапія може застосовуватися окремо або разом з іншими видами терапії. Мету системної терапії слід обговорити перед початком лікування. Важливими є Ваші побажання щодо лікування.

Хіміотерапія

Хіміотерапія вбиває швидкозростаючі клітини в усьому організмі, включаючи ракові клітини і деякі нормальні клітини. Хіміотерапія дуже ефективна при інших видах раку, але рідко використовується при лікуванні раку нирки. Вона може бути варіантом лікування деяких рідкісних форм раку нирки.

Таргетна терапія фокусується на специфічних або унікальних особливостях ракових клітин. При раку нирки таргетна терапія використовується для зупинки або пригнічення дії молекул, які допомагають раковим клітинам рости. Таргетна терапія застосовується для лікування раку нирки 4 стадії (з метастазами або без них) або раку, який повернувся (рецидивував). Таргетна терапія може мати менше побічних ефектів, ніж інші види лікування раку.

Препарати таргетної терапії лікують рак нирки по-різному. Деякі націлені і блокують сигнали, які викликають утворення нових кровоносних судин. Інші блокують сигнали, які говорять раковим клітинам нирки рости і виробляти більше ракових клітин.

Імунотерапія - це лікування, яке підвищує активність Вашої імунної системи. Таким чином імунотерапія покращує здатність Вашого організму знаходити і знищувати ракові клітини. Імунотерапія може призначатися окремо або разом з іншими видами лікування. Вона застосовується для лікування раку нирки 4 стадії (з метастазами або без них) або раку, що повернувся (рецидиву).

Існує 2 види імунотерапії, що застосовуються при лікуванні раку нирки:

  • Терапія моноклональними антитілами, спрямована на імунні контрольні точки - також відома як інгібітори імунних контрольних точок (ІКТ)
  • Цитокінова терапія (застосовується лише в окремих випадках)

Променева терапія (ПТ) використовує високоенергетичне випромінювання рентгенівських променів, фотонів, електронів та інших джерел для знищення ракових клітин і зменшення пухлин. ПТ може використовуватися як підтримуюча або паліативна терапія для полегшення болю або дискомфорту, викликаних раком.

Питання та відповіді

Що таке Радіочастотна абляція?

Абляція - це метод прямого спрямованого руйнування тканин, яка досягається шляхом фізичного або хімічного/електрохімічного впливу.

Радіочастотна абляція (РЧА) є одним із варіантів абляції. Вона приваблює простотою виконання і короткою тривалістю процедури, малою кількістю ускладнень і низькою летальністю, великим обсягом пухлинної тканини, що може бути знищена.

Потрібна наша консультація?

Ми завжди готові допомогти Вам