Skip to main content
Черезшкірна нефростомія і стентування сечоводів
НЕВІДКЛАДНА ДОПОМОГА ПРИ ПОРУШЕННІ ВІДТОКУ СЕЧІ З НИРКИ БЕЗ РОЗРІЗІВ І ОПЕРАЦІЙ

Черезшкірна нефростомія і стентування сечоводів

Пухлини, рубці сечоводів, ускладнення після попередніх хірургічних втручань можуть порушувати відтік сечі з нирки. Це призводить до накопичення сечі в чашково-мисково-мисковій системі (гідронефроз) і стискання ниркової тканини, внаслідок чого орган гине. Для того, щоб врятувати нирку, необхідно штучно налагодити відтік сечі з неї.

Консультація лікаря

Пункційна черезшкірна нефростомія – це процедура з встановлення в нирку спеціальної трубки (нефростоми), яка відводить сечу з нирки назовні. Під контролем УЗД і місцевим знеболенням у нирку через шкіру в ділянці попереку вводять катетер, який зовні з'єднується із сечоприймачем.

Нефростома дає змогу ефективно впоратися з гідронефрозом. Водночас вона має певні недоліки:

  1. Нефростомічний катетер потребує постійного догляду;
  2. Нефростомічний катетер створює ворота для інфекції;
  3. Існує ризик, зміщення та випадіння дренажа,;
  4. Нефростома знижує якість життя пацієнта та постійно нагадує про його хворобу.

Для подолання цих недоліків було розроблено методику, що дає змогу відновити здавлений просвіт сечоводів і відновити фізіологічний відтік сечі в сечовий міхур - стентування сечоводів.

Стент являє собою тонкий пластиковий каркас. Він доставляється в ділянку звуження і завдяки великій радіальній жорсткості виконує каркасну функцію, тим самим не даючи стінкам сечоводів спадатися під стисненням пухлини або рубців.

Стент можна встановити як через нефростомічний отвір, так і ретрогнадно, через уретру і сечовий міхур за допомогою ендоскопа - в останньому випадку в тілі пацієнта не створюються нові проколи. Після стентування сечоводів у пацієнта немає жодних катетерів зовні і людина може вести звичний спосіб життя.

Вибір методики стентування сечоводів залежить від багатьох факторів та обирається лікарем на основі результатів анамнезу захворювання, результатів КТ, МРТ, цистоскопії.

 Показання до нефростомії та стентування сечоводів:

  1. здавлення сечоводу пухлиною;
  2. рубцева стриктура сечоводу;
  3. ятрогенна травма сечоводу (та, що виникла після хірургічних або інших втручань);
  4. сечовідна нориця (патологічне сполучення сечоводу з просвітом іншого органу).

Протипоказання до нефростомії та стентування сечоводів:

  1. порушення згортаємості крові, які не коригуються медикаментозно;
  2. гідронефротична трансформація нирки (загибель нирки внаслідок довготривалого блоку відтоку сечі з неї).

На що очікувати під час нефростомії та стентування сечоводів

Безпосередньо перед процедурою з Вами ще раз поговорить лікуючий лікар, а також лікар-анестезіолог. Вам встановлять внутрішньовенний катетер та зроблять пробу на переносимість місцевого анестетика.

Для проведення нефростомії Ви ляжете на живіт або на бік. Ваш поперек оброблять розчином антисептика. Ваше тіло накриють стерильним покриттям, щоб не допустити потрапляння інфекції на операційне поле. Вам буде здійснено ін’єкцію місцевого анестетика в поперековій ділянці. Після цього Ви не будете відчувати болю від наших маніпуляцій. Тонкою голкою під контролем УЗД та буде проколено шкіру та встановлено у ниркову миску. По голці буде заведений провідник, по якому ми встановимо нефростомічний катетер.

Антероградне стентування починається майже так же, як і нефростомія. Ви будете лежати на животі. За необхідності Вам введуть додаткові знеболюючі або заспокійливі препарати через внутрішньовенний катетер. Як і при нефростомії, буде здійснено прокол в ділянці попереку для доступу в миску та сечовід. Ми використаємо спеціальні тонкі катетери та провідники, щоб пройти через зону звуження сечоводу. Коли це відбудеться, в сечовід буде встановлений стент необхідної довжини та діаметру. Після цього в ниркову миску встановлюється контрольний нефростомічний катетер, який буде видалено через 1-2 дні. В сечовий міхур може бути встановлено сечовий катетер на 3-4 дні.

При ретроградному стентуванні Ви будете лежати на спині з розведеними ногами. Вас введуть в короткочасний медикаментозний сон. Через уретру (сечопускний канал) буде введено цистоскоп – тонкий пристрій з камерою на кінці, який дозволяє побачити сечовий міхур зсередини. Під контролем цистоскопії ми побачимо вічко ураженого сечоводу та заведемо через нього стент. Після ретроградного стентування в сечовий міхур встановлюється сечовий катетер на 3-4 дні.

Після процедури

Ви будете знаходитись в палаті, де за Вашим здоров’ям спостерігатимуть медичні працівники. Вам потрібно буде деякий час залишатися в лікарні, поки ми не переконаємось, що гідронефроз успішно ліквідований, а Ви почуваєте себе добре. Скоріше за все, Вас випишуть додому через декілька годин або наступного дня після процедури.

Якщо Вам було виконано нефростомію – в більшості випадків Ви зможете відправитись додому через декілька годин або наступного дня після процедури.

Якщо Вам було виконано антероградне стентування сечоводів, то наступного дня або через декілька днів після процедури Вам виконають уретеропієлографію – введення контрастної речовини у нефростомічний катетер під контролем рентгеноскопії. Це дасть інформацію про те, що стент виконує свою функцію. Після цього нефростому буде видалено і Ви зможете повернутись до звичайного способу життя. Якщо Вам було встановлено сечовий катетер –  буде призначено візит через 3-4 дні для контрольного огляду та видалення сечового катетеру.

Якщо Вам було виконано ретроградне стентування сечоводів – Ви зможете відправитись додому через декілька годин після процедури. Вам буде призначено візит через 3-4 дні для контрольного огляду та видалення сечового катетеру.

Оскільки пункційна нефростомія та стентування сечоводів - малоінвазивні процедури, Ви матимете змогу вставати з ліжка в день операції, а після виписки - вести звичайний спосіб життя.

Всі питання, що цікавлять Вас, що стосуються цього методу лікування, Ви можете поставити за телефонами та електронною поштою, вказаними в розділі "Контакти". Передзвоніть або напишіть нам, і ми відповімо на всі Ваші запитання.

З результатами лікування наших пацієнтів можна ознайомитися в розділі «Історії наших пацієнтів».

Телефонуйте нам і ми постараємося Вам допомогти!

Питання та відповіді

Що буде, якщо не робити нефростомію або стентування сечоводу?

Нирка, відтік з якої заблокований, продовжує виробляти сечу. Тиск в порожнистій системі буде рости, і паренхіма (функціональна тканина нирки) буде знаходитись наче під пресом – зсередини не неї буде тиснути надлишкова сеча, а ззовні – ребра, хребет та навколишні органи. Згодом це призведе до атрофії ниркової паренхіми. Простіше кажучи, функція нирки буде незворотньо втрачена, і нирка загине. Цей процес буде супроводжуватись високим рівнем шлаків в організмі, що не тільки не дасть змогу проводити протипухлинне лікування, але й може призвести до уремії та важкої ниркової недостатності.

Що краще – стентування чи нефростомія?

При нефростомії сеча відводиться з нирки через зовнішній катетер, який спричиняє дискомфорт для пацієнта та потребує догляду. Стент встановлюється всередину, відновлюючи нормальний тік сечі з нирки в сечовий міхур. Обидва методи дозволяють врятувати нирку. Але для пацієнтів та їх близьких набагато комфортнішим буде встановлення сечовідного стенту.

Як надовго встановлюється стент або нефростома?

Стент або нефростомічний катетер встановлюються на період, поки існує пухлина, що порушує прохідність сечоводу. Якщо пухлина зменшується під впливом системної терапії, променевої терапії або видаляється хірургічно, то стент або нефростому видаляють.

Чи необхідно міняти нефростому?

Нефростомічний катетер необхідно заміняти кожні 2-3 місяці. Це дозволить уникнути таких ускладнень, як блокування катетеру відкладаннями солей та інфікування.

Чи необхідно міняти сечовідний стент?

Стент неообіхдно заміняти кожні 4-6 місяців. Як і нефростомічний катетер, стент може забиватись відкладеннями солей сечових кислот. Повне перекриття стенту призведе до рецидиву гідронефрозу та створить умови для розвитку інфекції у сечовивідних шляхах. Тому дуже важливо регулярно заміняти стент.

Потрібна наша консультація?

Ми завжди готові допомогти Вам