Skip to main content

Рак стравоходу

хірургічне лікування без операції

Рак стравоходу

Стравохід - це довга м'язова трубка, по якій їжа проходить від глотки до шлунку. Він розташований позаду трахеї (дихального горла) і перед хребтом.

Стравохід є частиною травної системи. Травна система приймає і розщеплює їжу, поглинає поживні речовини і виводить відходи з організму. Вона включає в себе стравохід, шлунок, тонкий та товстий кишечник і пряму кишку. Їжа та напої потрапляють до рота і рухаються по стравоходу в шлунок. Під час ковтання невеликі скорочення, які називаються перистальтикою, разом з силою тяжіння і тиском переміщують їжу вниз по стравоходу і в шлунок.

Консультація лікаря

Стравохід має довжину близько 25-30 сантиметрів і ширину близько 2.5 сантиметрів. Він має два сфінктери, кругові м'язи, які залишаються закритими весь час, за винятком акту ковтання. Один сфінктер розташований у верхній частині стравоходу, а інший - внизу, між стравоходом і шлунком.

Рак стравоходу починається, коли клітини в стравоході починають рости безконтрольно. Існує 2 типи раку стравоходу:

 • Аденокарцинома стравоходу (АКС) починається в клітинах стравоходу, що виробляють слиз. Аденокарциноми часто зустрічаються в нижньому відділі стравоходу, але можуть виникати і в середньому відділі стравоходу.
 • Плоскоклітинний рак стравоходу (ПКР) починається з тонких, плоских клітин, що знаходяться у внутрішній оболонці стравоходу. Цей вид раку часто зустрічається у верхньому та середньому відділах стравоходу, але може виникати і в нижньому відділі стравоходу.

Деякі пухлини, які починаються в шлунку і переходять в область між стравоходом і шлунком (стравохідно-шлунковий, або кардіоезофагеальний, перехід), лікуються як рак стравоходу, а не як рак шлунку. Однак це залежить від точного розташування пухлини.

Як поводить себе рак стравоходу

Рак стравоходу зазвичай починається у внутрішньому шарі і росте назовні через шари стінки стравоходу і вздовж них. Рак може поширитися на сусідні лімфатичні вузли, вени, артерії та іші органи, такі як печінка, підшлункова залоза, легені та селезінка.

Рак стравоходу, як правило, розвивається повільно протягом багатьох років. Перед розвитком раку в слизовій оболонці стравоходу часто виникають передракові зміни. Оскільки ці ранні зміни рідко викликають симптоми, вони часто залишаються невиявленими.

Хворі на рак стравоходу можуть бути згруповані в 3 основні категорії, залежно від того, наскільки сильно поширився рак.

 • Рак на ранній стадії, який не поширився за межі слизової оболонки. Пухлина часто дуже маленька (2 сантиметри або менше) і не метастазує у лімфатичні вузли.
 • Локорегіональний або місцево поширений рак, який захопив інші шари стінки стравоходу та/або поширився на лімфатичні вузли або органи, що знаходяться поблизу або в безпосередньому контакті зі стравоходом.
 • Метастатичний рак – це рак, що поширився на інші частини тіла. Найбільш розповсюдженими місцями метастазування для раку стравоходу є печінка, віддалені лімфатичні вузли, легені, кістки та головний мозок.

ДІагностіка

Аналізи крові перевіряють наявність ознак захворювання і те, наскільки добре працюють органи. Загальний аналіз крові вимірює рівень еритроцитів, лейкоцитів і тромбоцитів у вашій крові

Комплексний біохімічний аналіз надає важливу інформацію про те, наскільки добре працюють ваші нирки і печінка.

Візуалізаційні тести

Візуалізаційні тести роблять знімки внутрішніх органів вашого тіла. Вони допомогають виявити первинну пухлину і шукають метастази в інших частинах тіла. Візуалізаційні тести також показують, чи не зачіпає пухлина які-небудь вени, артерії або органи.

Радіолог (лікар, який вивчає знімки) напише звіт і передасть результати Вам. Ваш лікар обговорить з вами результати. Не соромтеся ставити стільки питань, скільки Вам потрібно.

Комп'ютерна томографія (КТ) використовує рентгенівські промені та комп'ютерні технології для отримання знімків внутрішньої частини тіла.

КТ грудної клітки, черевної порожнини та/або тазу є одним з видів обстеження для виявлення раку та його метастазів. У більшості випадків використовується контраст для покращення зображення органів і судин в організмі. КТ-дослідження починається без контрасту. Потім додається контраст і робиться кілька знімків, коли контраст рухається по артеріях і венах печінки. Це дозволяє лікарям побачити, де знаходиться пухлина в печінці і чи проростає вона в які-небудь вени, артерії або сусідні органи.

Позитронно-емісійна комп’ютерна томографія (ПЕТ-КТ) – це вид дослідження, при якому використовується радіоактивний препарат. Це речовина, яку вводять у вену щоб побачити, де знаходяться ракові клітини в організмі. Ракові осередки виглядають як яскраві плями на ПЕТ-сканах. Однак, не всі пухлини виявляються на ПЕТ-скануванні.

Ультразвукове дослідження використовує високоенергетичні звукові хвилі для формування зображення внутрішньої частини тіла. До Вашого живота притискається датчик.

Ультразвук добре показує невеликі ділянки раку, які знаходяться біля поверхні тіла. Часто використовується для проведення біопсії.

Ендоскопія використовує тонкий інструмент у формі трубки, який називається ендоскопом, що вводиться в тіло через природні отвори для отримання зображення. На одному кінці ендоскопа є невелика лампочка і об'єктив камери, щоб бачити органи зсередини. Це допоможе лікарю провести біопсію, встановити стент /ПОСИЛАННЯ: СТЕНТУВАННЯ СТРАВОХОДУ/ або виконати інші завдання

Ендоскопія є важливим інструментом в діагностиці, стадіюванні, лікуванні та догляді за хворими на рак стравоходу. Перед ендоскопією Вам дадуть ліки, які допоможуть вам розслабитися або заснути під час процедури.

Дослідження з використанням ендоскопу можуть включати в себе:

 • Фіброезофагогастродуоденоскопія (ФЕГДС)
 • Ендоскопічне ультразвукове дослідження (ЕУЗД)
 • Бронхоскопія

Фіброезофагогастродуоденоскопія (ФЕГДС)

При ФЕГДС через глотку в стравохід, шлунок і верхні відділи тонкого кишечника (дванадцятипалу кишку) вводиться пристрій, який направляється в стравохід, шлунок і верхні відділи тонкого кишечника. ФЕГДС використовується для огляду слизової оболонки цих органів і пошуку будь-яких ознак раку або інших патологій, таких як розширені кровоносні судини або виразки. Під час ФЕГДС зазвичай проводять біопсію. Також може бути проведене стентування стравоходу, якщо пухлина перешкоджає проходженню стравоходу ПОСИЛАННЯ: СТЕНТУВАННЯ СТРАВОХОДУ/. Після ендоскопії може боліти горло і відчуватися деякий набряк.

Ендоскопічне ультразвукове дослідження (ЕУЗД)

ЕУЗД використовує як ультразвукові хвилі, так і ендоскоп, щоб побачити, наскільки глибоко пухлина вросла в стінку стравоходу. Також можуть бути виявлені ознаки раку в лімфатичних вузлах та інших прилеглих органах. ЕУЗД є важливою частиною діагностики та стадіювання раку.

Бронхоскопія

Під час бронхоскопії через ніс або рот вводиться пристрій для дослідження внутрішньої частини дихальних шляхів, включаючи трахею і бронхи. Бронхоскопія може використовуватися для виявлення раку стравоходу, який проростає в трахею або бронхи, при підозрі на патологічне сполучення стравоходу з трехеєю або бронхом (езофаготрахеальна або езофагобронхіальна нориця).

Біопсія при раку стравоходу /ПОСИЛАННЯ: БІОПСІЯ/ - це забір зразка тканини під час ендоскопічного дослідження. Кілька зразків можуть бути взяті з пухлини, стінки стравоходу або шлунка і лімфатичних вузлів. Зразки будуть відправлені патологоанатому, експерту з вивчення клітин під мікроскопом для виявлення захворювання.

Біопсія метастазів

Метастази - це поширення раку з первинної пухлини в інші органи тіла, як легені, печінка, нирки, кістки або віддалені лімфатичні вузли. Для підтвердження наявності раку може знадобитися біопсія метастазів. Якщо є більше одного метастазу, біопсія може бути проведена в кожному місці. Тип біопсії, що використовується, залежить від розташування підозрюваних метастазів та інших факторів.

Для діагностики метастазів раку стравоходу використовуються наступні види біопсії:

Тонкоголкова аспіраційна біопсія (ТАБ) – в пухлину під контролем УЗД вводиться тонку голку для видалення зразка тканини або рідини. Зразку достатньо тільки для проведення цитологічного дослідження (дозволяє виявити наявність або відсутність ракових пухлин)

Трепан-біопсія – з пухлини під контролем УЗД видаляються зразки тканини за допомогою спеціальної голки. Вона приблизно такого ж діаметру, як внутрішньовенний катетер. Трепан-біопсія є інформативнішою за ТАБ, бо зразку тканини достатньо для проведення цитологічного, гістологічного й імуногістохімічного дослідження (дозволяє встановити гістологічний тип раку і підтвердити, що метастаз пов’язаний саме з раком стравоходу).

Тестування на біомаркери

Зразок з біопсії вашої пухлини може бути протестований на наявність специфічних мутацій/змін ДНК, рівня білка або інших молекулярних особливостей. Ця інформація використовується для вибору найкращого для Вас лікування. Іноді таке дослідження називають молекулярним тестуванням або профілюванням пухлини.

Імуногістохімія (ІГХ), флуоресцентна гібридизація in situ, полімеразна ланцюгова реакція (ПЛР) або секвенування наступного покоління (NGS) - це типи тестів, які використовуються для пошуку біомаркерів.

Тестування на статус HER2, статус мікросателітів експресію ліганду запрограмованої смерті 1 (PD-L1) та злиття генів нейротрофічної тропоміозин-спорідненої кінази (NTRK) є важливими для лікування та ведення метастатичного раку стравоходу.

Рідинна біопсія

Деякі мутації можна виявити за допомогою аналізу циркулюючої пухлинної ДНК (цпДНК) в крові. При рідинній біопсії береться зразок крові для пошуку ракових клітин або фрагментів ДНК з пухлинних клітин.

Пацієнтам з метастатичним або запущеним раком стравоходу, які не можуть пройти традиційну біопсію, може бути призначена рідинна біопсія. Іноді тестування може швидко використати зразок пухлини, і в цьому випадку рідинна біопсія може бути варіантом.

Лікування

Хірургічне втручання

Видалення раку за допомогою хірургічного втручання може бути виконано різними способами та в різному обсязі в залежності від конкретних обставин, таких як розмір і розташування пухлини, а також наявність метастазів у інших органах. Хірургічне втручання базується на найбезпечнішому і найкращому способі видалення раку. Операція - лише одна зі складових плану лікування.

Низка операцій проводиться ендоскопічно. Метою ендоскопічної хірургії є видалення або знищення ранніх стадій раку. Ендоскопічна резекція та/або абляція є кращим методом лікування раку на ранніх стадіях.

Ендоскопічна резекція

Для пацієнтів з ранніми стадіями раку стравоходу аендоскопічна резекція слизової оболонки або ендоскопічна підслизова дисекція має важливе значення для точного стадіювання та діагностики. Рак стравоходу на ранніх стадіях не виходить за межі слизової оболонки стінки стравоходу. Пухлина часто дуже мала і не знаходиться в лімфатичних вузлах.

Ендоскопічна резекція слизової оболонки (ЕРС) - це процедура видалення передракових, ранніх стадій раку або інших аномальних тканин зі стінки стравоходу. Під час ЕРС ендоскоп вводиться в глотку, щоб дістатися до ураження або пухлини в стравоході. Ураження може бути видалене шляхом відсмоктування або відсікання.

Ендоскопічна підслизова дисекція (ЕПД) використовує ендоскоп для виявлення пухлини в стінці стравоходу. Через ендоскоп вводиться інструмент, який вводить рідину між пухлиною і шаром стінки стравоходу. Потім інструмент піднімає і відсікає пухлину від стінки стравоходу.

Абляція

Абляція використовує наднизьку або надвисоку температуру, радіохвилі, мікрохвилі або хімічні речовини для знищення ракових клітин. Вона може знищити невеликі пухлини і метастази з невеликою шкодою для прилеглих тканин. Вам може знадобитися кілька процедур для знищення пухлини або метастазів. Також абляція може бути використана, якщо операцію проводити протипоказано через виражену супутню патологію.

Існує багато видів абляції, які використовуються для знищення ракових клітин. Нижче наведені ті, що найчастіше використовуються для лікування пухлини стравоходу.

 • Кріоабляція вбиває ракові клітини шляхом заморожування їх дуже холодною речовиною.
 • Радіочастотна абляція (РЧА) вбиває ракові клітини шляхом нагрівання їх високоенергетичними радіохвилями.
 • Фотодинамічна терапія (ФДТ) використовує препарати, які стають активними під впливом світла. Ці активовані препарати можуть вбивати ракові клітини.

Також радіочастотна абляція (РЧА) /ПОСИЛАННЯ: РАДІОЧАСТОТНА АБЛЯЦІЯ/ використовуються для для боротьби з метастазами багатьох локалізацій (наприклад, при метастазах у печінку, кістки, легені,).

Для цього в пухлину печінки через прокол шкіри під контролем УЗД або КТ заводиться голчастий електрод або антена. Під впливом хвиль високої частоти або мікрохвиль пухлина нагрівається до високої температури та знищується. По ефективності РЧА та МХА дорівнюють хірургічному видаленню пухлини.

Езофагектомія

При езофагектомії видаляється частина, більша частина або весь стравохід. Езофагектомія - це велика операція, навіть якщо використовується мінімально інвазивний підхід. Операція перетинає дві або три порожнини тіла - живіт, грудну клітку і шию - і зазвичай займає від 4 до 6 годин.

Види езофагектомії включають:

 • Трансхіатальна езофагектомія (ТХЕ) виконується шляхом створення отвору на шиї та животі.
 • Трансторакальна езофагектомія (ТТЕ) виконується шляхом створення отвору на животі та грудній клітці, а іноді і на шиї.
 • Малоінвазивні лапароскопічні та торакоскопічні або роботизовані хірургічні підходи

Системна терапія

Системна терапія впливає на весь організм. Це може бути хіміотерапія, таргетна терапія та імунотерапія. Системна терапія може застосовуватися окремо або разом з іншими видами терапії. Мету системної терапії слід обговорити перед початком лікування. Важливими є Ваші побажання щодо лікування.

Хіміотерапія вбиває швидкозростаючі клітини по всьому організму, включаючи ракові клітини і деякі нормальні клітини. Коли хіміотерапія комбінується, вона називається мультиагентною або комбінованою хіміотерапією. Хіміотерапія може застосовуватися до і після операції.

Вона може застосовуватися разом з опроміненням (так звана хіміопроменева терапія). Цей вид лікування може застосовуватися для контролю симптомів, викликаних пухлиною, для зменшення пухлини перед операцією, для запобігання поверненню раку після операції або як первинне (основне) лікування пухлини.

Таргетна терапія терапія фокусується на специфічних або унікальних особливостях ракових клітин. Таргетна терапія з'ясовує, як ракові клітини ростуть, діляться і рухаються в організмі. Ці препарати зупиняють або пригнічують дію молекул, які допомагають раковим клітинам рости та/або виживати.

Імунотерапія підвищує активність Вашої імунної системи. Таким чином, вона покращує здатність організму знаходити і знищувати ракові клітини. Імунотерапія може призначатися окремо або разом з іншими видами лікування.

Променева терапія (ПТ) використовує високоенергетичне випромінювання рентгенівських променів, фотонів, протонів, електронів та інших джерел для знищення ракових клітин і зменшення пухлин. ПТ може проводитися окремо або в поєднанні з іншими видами лікування. Лікування може бути спрямоване на окремих пухлинах, невеликій ділянці/області тіла або конкретних лімфатичних вузлах. ПТ може використовуватися як основний метод лікування раку стравоходу. ПТ також може проводитися до або після хірургічного втручання для лікування або уповільнення росту раку, особливо якщо на хірургічних полях є ракові клітини. ПТ також може використовуватися в якості підтримуючої або паліативної терапії для полегшення болю або дискомфорту, викликаних раком, або для контролю кровотечі, викликаної пухлиною.

Стентування стравоходу

Пухлина стравоходу може перекрити його просвіт, унеможливлюючи процес ковтання. Частіше за все це вібувається в пацієнтів із занедбаним раком, коли провести хірургічну операцію з видалення пухлини неможливо.

Прохідність стравоходу можна відновити, встановивши стент. Це порожня трубка, що вводиться в ділянку звуження стравоходу. Стент розсуває пухлину та повертає можливість ковтати їжу через кілька годин після його постановки.

Черезшкірна гастростомія

При розташуванні пухлини у верхніх відділах стравоходу, при її поширенні на гортаноглотку встановити стравохідний стент неможливо. Для того, щоб организм отримував їжу, в шлунок встановлюється гнучка трубка – гастростома. Через гастростому вводиться їжа, рідина та ліки. Ця процедура виконується під місцевою анестезією та може бути проведена навіть знесиленим хворобою пацієнтам.

Питання та відповіді

Що таке Радіочастотна абляція?

Абляція - це метод прямого спрямованого руйнування тканин, яка досягається шляхом фізичного або хімічного/електрохімічного впливу.

Радіочастотна абляція (РЧА) є одним із варіантів абляції. Вона приваблює простотою виконання і короткою тривалістю процедури, малою кількістю ускладнень і низькою летальністю, великим обсягом пухлинної тканини, що може бути знищена.

Потрібна наша консультація?

Ми завжди готові допомогти Вам