Skip to main content

Радіочастотна абляція злоякісних пухлин та їх метастазів

ХІРУРГІЧНЕ ЛІКУВАННЯ РАКУ БЕЗ ОПЕРАЦІЇ

Радіочастотна абляція

Прогрес у медицині суттєвий: створено препарати, які ефективно протистоять зростанню пухлини, променева терапія стала точнішою, потужнішою і спрямованішою. Проте єдиним радикальним методом позбавлення від більшості злоякісних утворень є хірургічне видалення пухлини, ефективність якого доповнюється променевою терапією, хіміотерапією, таргетною терпаією тощо. Але радикальне втручання вдається виконати, на жаль, не у всіх випадках.

Усе це не могло залишити байдужими ні вчених, ні лікарів. Постійно велися розробки методів локальної деструкції пухлин. Локальна деструкція - це як високоточна зброя: б'є в ціль, мінімально пошкоджуючи навколишні тканини. Однією з таких методик є абляція.

Консультація лікаря

Абляція - це метод прямого спрямованого руйнування тканин, яка досягається шляхом фізичного або хімічного/електрохімічного впливу.

Радіочастотна абляція (РЧА) є одним із варіантів абляції. Вона приваблює простотою виконання і короткою тривалістю процедури, малою кількістю ускладнень і низькою летальністю, великим обсягом пухлинної тканини, що може бути знищена.

РЧА не замінює та не виключає застосування інших методів лікування в онкології та часто виконується в поєднанні з хіміотерапією та променевою терапією. Як і хірургічна операція, РЧА може бути як проміжним (підготовчим), так і єдиним етапом лікування злоякісної пухлини та її метастазів.

Абляція є безпечним способом впливу в нерезектабельних випадках коли пухлину не можна видалити) або може бути доповненням до резекції органу. Даний метод лікування можна використовувати повторно в разі появи нових пухлинних вогнищ або в разі продовження зростання вже пролікованих утворень. Ускладнення під час РЧА виникають дуже рідко та зазвичай не потребують додаткових маніпуляцій. А ймовірність летального результату в результаті абляції не перевищує 1%.

Оскільки сучасні методи дослідження дають змогу виявляти метастази розміром до 1,0 см, то РЧА можна виконати на найефективнішому етапі, коли вогнища мають діаметр до 3 см. Але можливості методу нині дають змогу застосовувати його при розмірах пухлин до 7-10 см.

Принцип дії РЧА заснований на використанні струмів високої частоти (450-500 КГц). При цьому виникає іонна стимуляція біологічної тканини, яка призводить до її нагрівання до температури 55-70С° і загибелі пухлинних клітин. Навколо електрода формується зона коагуляційного некрозу (омертвіння) тканин.

 Переваги радіочастотної абляції:

 1. мінімальна операційна травма
 2. безпечність та швидкість процедури
 3. легко переноситься пацієнтом
 4. короткий період відновлення
 5. необмежена кількість процедур
 6. ефективність дорівнює операції
 7. застосовується як самостійно, так і в комбінації з іншими видами лікування
 8. мінімальна кількість протипоказань

Радіочастотну абляцію можна застосовувати для деструкції пухлин та їх метастазів багатьох локалізацій: печінки, легень, нирок, наднирників, селезінки, кісток, м’яких тканин, черевної порожнини, заочеревиного простору, середостіння.

Показання до радіочастотної абляції:

 1. рецидив або метастазування пухлини після хірургічного лікування;
 2. неможливість виконання резекції органа (хірургічне видалення органа або його частини з пухлиною);
 3. поодинокі метастази (до 4-5 метастазів; у деяких випадках метод лікування можна використовувати і за більшої кількості пухлин);
 4. розміри вогнищ ≤ 3-5 см (у деяких випадках можливо проведення РЧА при метастазах більшого діаметру);
 5. відмова пацієнта від хірургічного лікування.

Протипоказання до радіочастотної абляції:

 1. дисемінація захворювання (розповсюдження метастазів по всьому організму);
 2. інвазія пухлиною судин, порожнистих органів, жовчних протоків, бронхів;
 3. розташування пухлини близ магістральних жовчних протоків, бронхів;
 4. порушення згортаємості крові, які не коригуються медикаментозно;
 5. наявність штучного водія серцевого ритму.

На що очікувати під час радіочастотної абляції

Безпосередньо перед РЧА з Вами ще раз поговорить лікуючий лікар, а також лікар-анестезіолог. Вам встановлять внутрішньовенний катетер.

Ви ляжете на стіл, і Вас введуть у наркоз (стан медикаментозного сну). В деяких випадках може використовуватись регіонарна анестезія (спінальна або епідуральна), під впливом якої Ви не будете спати – цей вид анестезії блокує больові відчуття в тій ділянці тіла, в якій буде проводитись абляція.

Під контролем ультразвукового дослідження (УЗД) або комп’ютерної томографії (КТ) через проколи шкіри в пухлину будуть введені голчасті електроди. Вони мають приблизно такий же діаметр, як внутрішньовенний катетер. Електроди випромінюють радіочастотні хвилі. Під їх впливом патологічний осередок нагрівається та руйнується. На місце проколу накладається пов'язка.

Питання та відповіді

ЩО ТАКЕ РАДІОЧАСТОТНА АБЛЯЦІЯ?

Це метод прямого спрямованого руйнування тканин шляхом термічного впливу. Принцип дії заснований на використанні струмів високої частоти (450-500 КГц), які призводять до іонної стимуляції біологічної тканини та її нагрівання до температури 55-70С°. Це спричиняє загибель клітин із формуванням навколо електрода зони коагуляційного некрозу.

У ЧОМУ ПЕРЕВАГИ РАДІОЧАСТОТНОЇ АБЛЯЦІЇ?
 1. простота виконання
 2. короткочасність процедури
 3. порівнянна за радикалізмом із хірургічним лікуванням
 4. мінімальна операційна травма
 5. легко переноситься пацієнтом
 6. мала кількість ускладнень
 7. Низька післяопераційна летальність (менше 1%)
 8. швидкий період відновлення
 9. можливість проведення необмеженої кількості процедур
 10. застосування як самостійно, так і в комбінації з іншими видами лікування
 11. мінімальні протипоказання
КОМУ ЦЕ ПІДХОДИТЬ?

Абляція показана пацієнтам з пухлинами і поодинокими (до 5) метастазами в печінці, легенях, нирках, м'яких тканин, кістках.

КОЛИ АБЛЯЦІЯ НЕ ПОКАЗАНА?

Радіочастотну абляцію не слід виконувати в разі розташування пухлини біля великих судин і бронхів, часткових жовчних проток, порожнистих органів, у разі множинних пухлин, дисемінації пухлинного процесу, за наявності великої кількості метастазів, за важкої коагулопатії, у хворих із метастазами великих розмірів (понад 50-60 мм). Також радіочастотну абляцію не можна робити пацієнтам зі штучним водієм ритму серця.

НАСКІЛЬКИ ЕФЕКТИВНА АБЛЯЦІЯ?

Під час радіочастотної абляції відбувається вплив на конкретний пухлинний вузол. При дотриманні показань і протипоказань цей метод можна порівняти за радикалізмом із хірургічним лікуванням.

ЦЕ БОЛІСНО?

Радіочастотна абляція виконується під місцевою анестезією або наркозом. Пацієнти можуть відчувати лише легкий дискомфорт. У більшості випадків у післяопераційному періоді знеболювання не потрібне.

ЦЕ БЕЗПЕЧНО?

Використання сучасного обладнання, постійний візуальний контроль за просуванням електрода і перебігом операції, а також мінімальний обсяг ушкодження тканин робить радіочастотну абляцію значно безпечнішою за стандартні хірургічні операції. Абляцію можна проводити за тяжкої супутньої соматичної патології.

СКІЛЬКИ ЧАСУ ЗАЙМАЄ АБЛЯЦІЯ?

Тривалість радіочастотної абляції залежить від безлічі чинників і може займати від кількох хвилин до двох годин. Основний час йде на підготовчий етап, саме хірургічне втручання виконується досить швидко.

ЯК СКОРО МОЖНА ПОВЕРНУТИСЯ ДО РОБОТИ?

Мінімальний обсяг операційної травми значно скорочує перебування хворих у стаціонарі. У більшості випадків після радіочастотної абляції пацієнти виписуються не пізніше, ніж через дві доби після операції. Через кілька днів можна повертатися до доопераційної фізичної активності.

Потрібна наша консультація?

Ми завжди готові допомогти Вам