Skip to main content
Рак жовчного міхура, жовчних проток та гепатобіліарної системи

хірургічне лікування без операції

Рак жовчного міхура, жовчних проток та гепатобіліарної системи

Печінка, жовчний міхур і жовчні протоки працюють разом, щоб виробляти, зберігати і виділяти жовч. Жовч - це рідина, яка допомагає перетравлювати жири, що містяться в їжі. Разом жовчний міхур і жовчні протоки відомі як жовчовивідні шляхи.

Консультація лікаря

Гепатобіліарна система

Травна система приймає їжу, розщеплює її (травлення), всмоктує поживні речовини і виводить відходи з організму. Приставка "гепато" означає печінку, а "біліарний" - жовчний міхур і жовчні протоки. Разом вони утворюють гепатобіліарну систему, яка виробляє жовч для допомоги в перетравленні жирів.

Жовч

Клітини печінки виробляють жовч. Жовч - це жовта або зелена рідина, що складається з холестерину, білірубіну, солей, таких як калій і натрій, води та інших елементів, що містяться в організмі.

Жовчний міхур - це невеликий орган грушоподібної форми, розташований під печінкою. Іноді його описують як мішкоподібний, оскільки він містить жовч, що виробляється печінкою. Жовч зберігається в жовчному міхурі, і коли ви їсте, вона потім проходить через жовчні протоки в тонкий кишечник, щоб допомогти перетравлювати їжу.

Жовчні протоки

Клітини печінки виробляють жовч. Жовч тече в невеликі канали, які впадають в тонкі трубки, звані протоками. Ці протоки утворюють все більші і більші канали, які впадають в ліву і праву печінкові (печінкові) протоки. Лівий і правий печінкові протоки з'єднуються утворюючи загальну печінкову жовчну протоку. Загальна печінкова протока з'єднується з міхуровою протокою, утворюючи загальну жовчну протоку. Загальна жовчна протока несе жовч до першої частини тонкої кишки, яка називається дванадцятипала кишка. У тонкому кишечнику жовч та інші рідини розщеплюють їжу, дозволяючи тонкому кишечнику поглинати поживні речовини і відправляти відходи в товстий кишечник, також відомий як товста кишка.

Внутрішньопечінкові жовчні протоки різного розміру знаходяться всередині печінки. Міхурові жовчні протоки - це головні жовчні протоки, що знаходяться безпосередньо за межами печінки.

Внутрішньопечінкові та міхурові жовчні протоки переносять жовч між печінкою та жовчним міхуром. Жовч залишає печінку через ліву і праву печінкові протоки. Вони разом з'єднуються, утворюючи загальну печінкову протоку. Потім жовч піднімається вгору по міхуровій протоці і потрапляє в жовчний міхур для тимчасового зберігання між прийомами їжі.

Міхурова та загальна жовчна протоки переносять жовч з жовчного міхура до тонкого кишечника. Жовч виходить з жовчного міхура через міхурову протоку, де вона з'єднується із загальною жовчною протокою. До загальної жовчної протоки приєднується панкреатична протока всередині підшлункової залози безпосередньо перед входом в тонкий кишечник.

Рак жовчного міхура - це рідкісний вид раку, який може швидко рости і поширюватися. Не всі види раку жовчного міхура однакові. Аденокарцинома - це рак в клітинах, які виділяють рідину або інші речовини. Інші рідкісні типи раку можуть рости в стінці жовчного міхура.

Як виявляють рак жовчного міхура

Рак жовчного міхура часто виявляють випадково. Наприклад, пухлина в жовчному міхурі може бути виявлена на УЗД, яке робиться з інших причин. Оскільки рак жовчного міхура не завжди має симптоми і швидко поширюється, його зазвичай виявляють на запущеній стадії.

Рак жовчного міхура можна виявити 3 способами:

  • Під час операції
  • Під час огляду патології після видалення жовчного міхура з приводу того, що вважалося пов'язаним з жовчнокам'яною хворобою
  • Під час візуалізаційних тестів

Під час операції

Деякі види раку жовчного міхура виявляються під час абдомінальної (черевної) хірургії з приводу чогось іншого, ніж рак жовчного міхура. Це може бути лікування підозри на наявність каменів у жовчному міхурі (жовчнокам'яна хвороба) або запалення жовчного міхура (холецистит). Камені в жовчному міхурі - це затверділі відкладення жовчі.

Під час патологоанатомічного огляду

Патологоанатом зазвичай перевіряє всі тканини, які були видалені під час операції. Патологоанатом - це фахівець з вивчення клітин під мікроскопом для виявлення захворювань. Часто рак жовчного міхура виявляють під час патологоанатомічного дослідження стану, який спочатку вважався нераковим.

На тестах візуалізації

Об'ємне утворення або пухлина можуть бути виявлені при візуалізаційних дослідженнях, проведених з інших причин. Рак підтверджується біопсією або під час операції.

Рак жовчних проток

Жовчні протоки переносять жовч з печінки в жовчний міхур і з жовчного міхура в тонкий кишечник. Холангіокарцинома, також відома як рак жовчних проток, є різновидом аденокарциноми. Аденокарцинома - це

рак в клітинах, які виділяють рідину або інші

речовини.

Існує 2 типи холангіокарцином:

  • Внутрішньопечінковий рак жовчних проток - починається в жовчних протоках, розташованих всередині печінки.
  • Позапечінковий рак жовчних проток росте в жовчних протоках поза печінкою.

Існує 2 підтипи раку позапечінкових жовчних проток:

  • Рак загальної жовчної протоки (пухлини Клатскіна) - зустрічається в загальній печінковій протоці.
  • Дистальний рак жовчної протоки виявляється в загальній жовчній протоці.

На відміну від нормальних клітин, ракові клітини можуть поширюватися і утворювати пухлини в інших частинах тіла. Рак, який поширився, називається метастазом.

Рак, який переріс у сусідню область або поширився на сусідні лімфатичні вузли називається місцевим метастазом або місцево поширеним.

Рак, який поширився на ділянку, віддалену від первинної пухлини, називається віддаленим метастазом. Віддалені метастази можуть бути в легенях, кістках або черевній порожнині. Це метастатичний рак.

Рак може поширюватися через кров і лімфатичну систему. Лімфатична система складається з мережі судин, які переносять прозору рідину, що називається лімфою. Лімфа дає клітинам воду та їжу, а також містить білі кров'яні тільця, які борються з мікробами. Лімфатичні вузли фільтрують лімфу і видаляють мікроби.

Рак жовчного міхура найчастіше поширюється в сусідні лімфатичні вузли або органи, такі як підшлункова залоза, жовчні протоки або печінка.

рак жовчних проток може проростати в сусідні кровоносні судини, органи та інші структури. Він також може проростати в сусідні лімфатичні або кровоносні судини, а звідти поширюватися в сусідні лімфатичні вузли або в інші частини тіла.

Діагностіка

Аналізи крові перевіряють наявність ознак захворювання і те, наскільки добре працюють органи. Для цього потрібен зразок вашої крові, який забирається за допомогою голки, що вводиться у вену.

Загальний аналіз крові вимірює рівень еритроцитів, лейкоцитів і тромбоцитів у вашій крові. Ваш лікар захоче

знати, чи достатньо у вас еритроцитів для перенесення кисню по всьому тілу, лейкоцитів для боротьби з інфекціями та тромбоцитів для контролю кровотечі.

Комплексна метаболічна панель - це тест, який вимірює 14 різних речовин у вашій крові. надає важливу інформацію про те, наскільки добре працюють нирки та печінка, серед іншого.

Функціональні печінкові проби оцінюють стан здоров'я вашої печінки шляхом вимірювання хімічних речовин, які виробляються або переробляються печінкою. Занадто високі або низькі рівні сигналізують про те, що печінка не

печінка працює погано або жовчні протоки можуть бути заблоковані.

Одним з вимірюваних ЛФТ є білірубін, хімічна речовина, яка надає жовчі колір. У крові може бути занадто багато білірубіну, якщо пухлина блокує жовчну протоку і перешкоджає вільному надходженню жовчі з печінки в кишечник або

печінка працює не так добре, як повинна. Занадто велика кількість білірубіну викликає пожовтіння очей і шкіри, яке називається жовтяницею. Це може викликати свербіж шкіри та темний колір сечі.

Обстеження на гепатит

Гепатит - це тип захворювання печінки. Найбільш поширеними типами гепатиту є віруси гепатиту А, гепатиту В (HBV) та гепатиту С (HCV). Обстеження на гепатит - це аналіз крові, який перевіряє, чи є у вас інфекція гепатиту, викликана одним з цих вірусів. Хронічний (довготривалий) гепатит В та поточна або минула інфекція гепатиту С підвищують ризик розвитку раку печінки та раку жовчовивідних шляхів. Гепатит призводить до того, що печінка запалюється і не працює належним чином. ВГС може спричинити рубцювання печінки, печінкову недостатність та рак.

Обстеження на гепатит покаже вашій лікувальній команді, чи хворіли ви на гепатит у минулому або чи хворієте ви на нього зараз. Вас можуть направити до гепатолога, якщо у вас позитивний результат тесту. Гепатолог - це лікар, який спеціалізується на лікуванні печінки, жовчовивідних шляхів, жовчного міхура та підшлункової залози.

Онкомаркери в крові

Ваш лікар може призначити додаткові аналізи крові для пошуку альфа-фетопротеїну (АФП), ракового антигену 19-9 (СА 19-9) та/або карциноембріонального антигену (СЕА). Це білкові або глікопротеїнові пухлинні маркери, що містяться в крові.

Ці аналізи є лише частиною інформації, яку може розглянути ваша лікувальна команда.

Візуалізаційні тести

Під час візуалізаційних тестів робляться знімки внутрішньої частини вашого тіла. Знімки можуть бути зроблені за допомогою скануючих апаратів або інструментів. Візуалізаційні тести можуть показати, чи зачіпає пухлина якісь вени, артерії та інші органи або чи є заблокована жовчна протока.

Комп'ютерна томографія використовує рентгенівські промені і комп'ютерні технології для отримання знімків внутрішньої частини тіла. Робиться багато рентгенівських знімків однієї і тієї ж частини тіла під різними кутами. Всі зображення об'єднуються в одне детальне тривимірне (3D) зображення.

КТ грудної клітки, черевної порожнини та/або тазу може бути одним з видів обстеження.або тазу може бути одним з тестів для пошуку раку. У більшості випадків буде використовуватися контраст. Контрастна речовина використовується для покращення зображення внутрішньої частини тіла. Контрастні матеріали - це не барвники, а речовини, які допомагають посилити і поліпшити зображення декількох органів і структур в організмі. Застосовується для того, щоб зробити знімки більш чіткими. Контраст не є постійним і виводиться з організму з сечею одразу після обстеження.

Динамічна комп'ютерна томографія складається з двох сканувань: без контрасту і з контрастом. Спочатку робиться сканування без контрасту. Потім у вену вводиться контраст і робиться ще одне сканування.

Багатофазна комп'ютерна томографія

Багатофазна КТ схожа на динамічну КТ. Воно починається без контрасту. Потім додається контраст і робиться кілька знімків, коли контраст рухається по артеріях і венах печінки. Це дозволяє лікарям побачити, де знаходиться пухлина в печінці і чи не зачіпає пухлина які-небудь артерії, вени або інші органи.

Магнітно-резонансна томографія (МРТ) використовує радіохвилі та потужні магніти для отримання знімків внутрішньої частини тіла. При цьому не використовується рентгенівське випромінювання. Найчастіше використовується контраст. Якщо Ви боїтеся замкнутого простору (клаустрофобія) або не можете затримати дихання, МРТ може не використовуватися.

Динамічне МРТ-обстеження складається з двох зрізів. Спочатку проводиться сканування без контрасту. Потім контраст вводиться у вену і робиться ще одне сканування.

Магнітно-резонансна холангіопанкреатографія (МРХПГ) - це вид МРТ, який робить дуже чіткі знімки жовчних проток (холангіографія) і підшлункової залози (панкреатографія). Контраст не використовується

оскільки жовч та інші рідини виступають в якості власного контрасту. МРХПГ зазвичай виконується за допомогою МРТ-сканування. Контраст часто використовується при МРТ.

ПЕТ-сканування

При позитронно-емісійній томографії (ПЕТ) використовується радіоактивний препарат, який називається трасером. Трасер - це речовина, яку вводять у вену, щоб побачити, де знаходяться ракові клітини в організмі і чи використовують вони цукор для росту. Ракові клітини виглядають як яскраві плями на ПЕТ-сканах. Однак, не всі пухлини з'являться на ПЕТ-скануванні. Крім того, не

не всі світлі плями є раком. Це нормально, коли мозок, серце, нирки та сечовий міхур є світлими на ПЕТ. Коли ПЕТ-сканування поєднується з КТ, воно називається ПЕТ/КТ-скануванням. Воно може проводитися на одному або двох апаратах, в залежності від онкологічного центру.

Ультразвукове дослідження (УЗД) використовує високоенергетичні звукові хвилі для формування зображення внутрішньої частини тіла. Зонд буде притиснутий до вашого живота.

Це схоже на сонограму, яка використовується для діагностики вагітності. Ультразвук безболісний і не використовує рентгенівських променів, тому його можна повторювати за необхідності.

Воно може показати невеликі ділянки раку, які знаходяться біля поверхні тіла. Іноді УЗД або КТ використовується для проведення біопсії.

Черезшкірна черезпечінкова холангіографія (ЧЧХГ) використовує контраст і рентген для отримання знімків жовчовивідних шляхів. Рентген використовує невелику кількість радіації, щоб зробити знімки органів і тканин всередині тіла. Контраст

контраст вводиться за допомогою голки або катетера (тонкої гнучкої трубки), що проходить через шкіру (черезшкірно) в жовчну протоку в печінці(черезпечінковий). Для проведення цього тесту Вам дадуть ліки, щоб Ви відчували себе розслаблено.

При необхідності під час ПТК може бути введений катетер для відведення рідини з жовчовивідних шляхів. Вона може стікати в мішок за межами тіла або жовчний мішок може бути видалений і жовч може стікати в тонкий кишечник. Також може бути встановлений металевий стент для усунення обструкції або закупорки жовчної протоки.

Скринінгові тести

Деякі візуалізаційні тести використовують тонкий інструмент у формі трубки, який називається "скопом", що вводиться в тіло для отримання знімків. На одному кінці ендоскопа є невелика лампочка і об'єктив камери, щоб бачити всередині Вашого тіла. Зображення надсилається на телевізійний монітор. Це допоможе лікарю провести біопсію, встановити стент або виконати інші завдання.

Приціл вводиться в організм через природний отвір, наприклад, рот, ніс або анус. Він також може бути введений через невеликий хірургічний розріз.

Для візуалізаційних тестів може використовуватися більше одного типу зонду. Тип приладу, який часто використовується для діагностики раку жовчного міхура і жовчних проток, називається ендоскопом. Ендоскоп часто вводиться в організм через рот.

Візуалізаційні тести за допомогою ендоскопів можуть включати в себе:

  • Ендоскопічне ультразвукове дослідження (ЕУЗД)
  • Ендоскопічна ретроградна холангіопанкреатографія (ЕРХПГ)
  • Езофагогастродуоденоскопія (ЕГДС)
  • Колоноскопія

Колоноскопія

При колоноскопії ендоскоп використовується для дослідження внутрішньої частини товстої кишки. Колоноскоп має світло і лінзу для огляду і може мати інструмент для видалення тканин. Його проводять через

анус, потім в пряму кишку і товсту кишку. Колоноскопія проводиться під седацією, щоб Ви почували себе комфортно під час процедури.

Лапароскопія

Лапароскопія (хірургія через замковий отвір) - це тип хірургічної процедури, яка дозволяє хірургу бачити внутрішню частину вашого живота. При цьому використовується такий інструмент, як ендоскоп, який називається лапароскопом. Для цього тесту лапароскоп вводиться через крихітний розріз у вашому животі.

Лапароскопія проводиться під загальною анестезією. Це контрольована втрата свідомості від наркотиків.

Лапароскопія може застосовуватися тільки в певних випадках. З її допомогою можна визначити стадію захворювання і виключити метастазування, виявивши рак, що поширився всередині вашого живота, який які могли бути пропущені при візуальному скануванні. Він також може бути використаний для отримання біопсійних зразків. Іноді лапароскопія використовується для визначення того, чи є ви кандидатом на хірургічне втручання.

Біопсія

Біопсія - це процедура, яка видаляє зразки рідини або тканини для перевірки на рак. Біопсія може бути негативною при наявності раку.

Типи можливих біопсій включають:

⮞ Тонкоголкова аспірація або тонкоголкова Біопсія використовує тонку голку для видалення зразка тканини або рідини.

Ультразвук (УЗД) може супроводжувати біопсію за допомогою тонкоголкової аспірації.

Щіточки - це зразки пухлини або клітин, які видаляються за допомогою маленької щіточки на кінці ендоскопа, зазвичай під час процедури ЕРХПГ.

Зразки рідини з асциту (рідини в черевній порожнині) можуть бути використані для пошуку ракових клітин.

Біопсія голкою забирає зразки тканин за допомогою порожнистої голки приблизно такого ж розміру, як голка, що використовується для внутрішньовенної (внутрішньом'язової) лінії.

Зразки біопсії будуть відправлені патологоанатому. Патологоанатом - це фахівець, який досліджує клітини під мікроскопом з метою виявлення захворювання. Зразок з біопсії вашої пухлини буде протестований для пошуку біомаркерів або

білків. Ця інформація використовується для вибору найкращого лікування для вас. Це іноді називають біомаркерним або молекулярним тестуванням

ХІрургічне втручання

При підготовці до операції слід звернутися за консультацією до досвідченого хірурга. Ви можете попросити направлення в лікарню або онкологічний центр, який має досвід лікування вашого типу раку. Операція при раку жовчного міхура і жовчних проток може бути складною. Хірург повинен бути експертом у виконанні цих видів операцій.

Видалення раку за допомогою хірургічного втручання може бути виконано різними способами в залежності від конкретних обставин, таких як розмір і розташування пухлини, а також наявність раку в будь-яких навколишніх органах і тканинах. Хірургічне втручання базується на найбезпечнішому і найкращому способі видалення раку.

Відкрита операція або лапаротомія видаляє тканини через один великий хірургічний розріз під ребрами. Великий розріз дозволяє лікарю безпосередньо бачити пухлину і отримати доступ до неї для її видалення. Відкрита операція може тривати кілька годин або довше. Після операції Вам потрібно буде залишитися в лікарні для відновлення.

Системна терапія

Системна терапія діє на весь організм. Її види включають хіміотерапію, таргетну терапію та імунотерапію. Системна терапія може застосовуватися окремо або разом з іншими видами терапії.

  • Коли системна терапія проводиться перед операцією, вона називається неоад'ювантною терапією.
  • Якщо системна терапія проводиться після операції, вона називається ад'ювантною терапією.
  • ⮞ Коли системна терапія проводиться при запущеному захворюванні, вона може називатися паліативною терапією.

Хіміотерапія

Хіміотерапія є основним видом системної терапії при раку жовчних проток. Вона вбиває швидкозростаючі клітини по всьому організму, включаючи ракові клітини і деякі нормальні клітини. Всі види хіміотерапії впливають на інструкції (гени), які повідомляють раковим клітинам, як і коли їм рости і ділитися. Часто хіміотерапію комбінують.

Це називається мультиагентною хіміотерапією. Одним із прикладів є FOLFOX (фторурацил, лейковорин та оксаліплатин).

Хіміопроменева терапія

Лікування, яке поєднує хіміотерапію з променевою терапією, називається хіміопроменевою терапією.

Хіміотерапія може покращити ефективність променевої терапії, і саме тому їх іноді застосовують разом. Хіміотерапія, що використовується разом з променевою терапією для лікування раку жовчного міхура та жовчних проток. Хіміопроменева терапія може застосовуватися для контролю симптомів, викликаних пухлиною.

Таргетна терапія

Таргетна терапія фокусується на специфічних або унікальних особливостях ракових клітин. Таргетна терапія з'ясовує, як ракові клітини ростуть, діляться і рухаються в організмі. Ці препарати зупиняють дію молекул, які допомагають раковим клітинам рости та/або виживати. Інгібітор тирозинкінази (TKI) це тип таргетної терапії, який блокує сигнали, що змушують деякі види раку рости і поширюватися. Регорафеніб (Стіварга®) і ленватиніб (Ленвіма®) є прикладами таргетної терапії.

Питання та відповіді

Які симптоми можуть свідчити про рак жовчного міхура, жовчних проток та гепатобіліарної системи і коли слід звернутися до лікаря?

Симптоми раку жовчного міхура та жовчних проток можуть включати біль у верхній частині живота, жовтяницю (пожовтіння шкіри та очей), незрозумілу втрату ваги, нудоту, блювання, свербіж шкіри, темний колір сечі та світлий стілець. Якщо ви помічаєте будь-який з цих симптомів, особливо якщо вони тривають довго або погіршуються, слід негайно звернутися до лікаря для обстеження.

Як відбувається процес діагностики раку жовчного міхура і жовчних проток і які методи використовуються?

Діагностика включає аналізи крові, такі як загальний аналіз крові, функціональні печінкові проби та онкомаркери (наприклад, АФП, СА 19-9, СЕА). Візуалізаційні методи включають КТ, МРТ, ПЕТ-сканування та ультразвукове дослідження для виявлення пухлин і метастазів. Ендоскопічні методи, такі як ЕРХПГ, використовуються для вивчення жовчних проток і взяття біопсій. Біопсія є критичним кроком для підтвердження діагнозу.

Як рак жовчного міхура та жовчних проток може поширюватися в організмі?

Рак жовчного міхура та жовчних проток може поширюватися через кров або лімфатичну систему. Він може проростати в сусідні органи та структури, такі як підшлункова залоза, печінка та жовчні протоки. Віддалені метастази можуть бути виявлені в легенях, кістках або черевній порожнині. Пухлини також можуть проникати в сусідні лімфатичні вузли, поширюючись через лімфу.

Які варіанти лікування раку жовчного міхура та жовчних проток існують і як обирається відповідний метод?

Лікування може включати хірургічне втручання, хіміотерапію, променеву терапію, таргетну терапію та імунотерапію. Вибір методу залежить від стадії захворювання, розміру та розташування пухлини, загального стану пацієнта та наявності метастазів. На ранніх стадіях можливе хірургічне видалення пухлини. На пізніших стадіях можуть знадобитися комбіновані методи лікування, включаючи системну терапію для контролю захворювання і полегшення симптомів.

Чи можливо повністю вилікувати рак жовчного міхура та жовчних проток і які шанси на виживання на різних стадіях?

Можливість повного вилікування залежить від стадії, на якій виявлено рак. На ранніх стадіях, коли пухлина обмежена і не поширилася на інші органи, шанси на вилікування значно вищі. Проте на пізніших стадіях, коли рак поширився на інші частини тіла, лікування спрямоване на контроль захворювання і полегшення симптомів. Раннє виявлення і своєчасне лікування покращують прогнози для пацієнтів.

Потрібна наша консультація?

Ми завжди готові допомогти Вам