Діагностична біопсія
Діагностична біопсія
У світі немає жодного абсолютно точного методу вимірювання. Будь-який, навіть найкращий прилад, все одно має певну похибку. У медицині з цим справи йдуть ще гірше. Точність сучасних пристроїв при різних захворюваннях часто не перевищує 90-95%. Найбільш інформативним є гістологічне дослідження, під час якого під мікроскопом розглядається шматочок тканини, отриманий під час біопсії. Шестихвилинна процедура позбавила пацієнтку сильних болів, які мучили її тривалий час. Жінка повернулася до повноцінного життя – без болю та страждань.
Біопсія - це забір матеріалу (окремих клітин, шматочка тканини або органу) для мікроскопічного дослідження в діагностичних цілях. Вона є вкрай необхідною процедурою при підозрі на злоякісну пухлину. В результаті дослідження визначають наявність і характер злоякісної пухлини та обирають програму лікування пацієнта.
Варіантів біопсії безліч. Вони відрізняються за способом забору матеріалу і контролю проведення процедури (у нашій роботі ми вже давно не використовуємо класичну біопсію "наосліп", коли процес забору матеріалу контролюється тільки на дотик). Найчастіше ми виконуюємо такі види біопсії під контролем ендоскопії, рентгеноскопії, УЗД і КТ:
- Щипцева біопсія - за допомогою біопсійних щипців
- Трепан-біопсія (core-біопсія, кор-біопсія, ріжуча біопсія, біопсія товстою голкою) - взяття на дослідження стовпчика тканини за допомогою спеціальної голки. Дозволяє оцінити стан тканини в цілому.
- Петльова біопсія - забір матеріалу петлею за допомогою коагулятора в режимі різання тканин або радіочастотного хірургічного апарату.
- Тонкоголкова аспіраційна біопсія - забір матеріалу (зазвичай окремих клітин) для дослідження за допомогою спеціальної тонкої голки і шприца.
Біопсія є інвазивною процедурою з порушення цілісності шкіри, слизових оболонок, тканин внутрішніх органів. Тому можуть зустрічатися важкі й навіть життєзагрозливі ускладнення. Найчастішими з них є кровотеча, травма порожнистого органу, інфікування та нагноєння, а також пневмоторакс. Своєчасне виявлення ускладнень дає змогу вчасно виконати лікувальні заходи щодо їх усунення. Тому так важливо, щоб після біопсії пацієнти перебували під медичним наглядом протягом щонайменше години.
Щоб мінімізувати ризик, пацієнти проходять необхідну підготовку, а дослідження проводиться з обов'язковим ультразвуковим або КТ-контролем. Напередодні призначаються аналізи крові (визначення групи крові та резус-фактора, клінічний аналіз крові, біохімічний аналіз крові, коагулограма, аналіз на інфекційні захворювання - сифіліс, гепатити В і С) та сечі, робиться електрокадіограма і пацієнт оглядається терапевтом. Перед біопсією в день дослідження рекомендується не вживати їжу та рідини. Також слід утриматися від приймання препаратів, що перешкоджають згортанню крові (антикоагулянтів, дезагрегантів - аспірин, аспекард, каодіомагніл та ін.) протягом трьох днів до процедури. Дуже рідко може знадобитися очисна клізма.
У більшості випадків біопсія переноситься легко і пацієнти незабаром можуть покинути клініку. Протягом доби після процедури бажано не знімати пов'язку і не мочити місце пункції. Наступного дня можна спокійно повертатися до звичного життя і фізичних навантажень. У більшості випадків у ділянці проколу шкіри може залишитися невеликий синець, який самостійно минає впродовж кількох днів.
Більш детальну інформацію Ви можете прочитати в розділі «Питання щодо біопсії».
Питання та відповіді
Біопсія - це забір матеріалу (окремих клітин, шматочка тканини або органу) для мікроскопічного дослідження в діагностичних цілях. В онкології біопсія необхідна для підтвердження діагнозу і вибору програми лікування.
Варіантів біопсії безліч. Вони можуть відрізняться як за способом забору матеріалу, так і за видом контролю проведення дослідження (в нашій роботі ми вже давно не використовуємо класичну біопсію "в сліпу", коли процес забору матеріалу контролюється тільки на дотик). У нашому відділенні під контролем ендоскопії, ультразвукового дослідження та комп'ютерної томографії найчастіше виконуються такі види біопсії:
- Щипкова біопсія - за допомогою біопсійних щипців
- Трепан-біопсія (core-біопсія, кор-біопсія, ріжуча біопсія) - взяття на дослідження стовпчика тканини за допомогою спеціальної голки. Дозволяє оцінити стан тканини в цілому.
- Петльова біопсія - забір матеріалу петлею за допомогою коагулятора в режимі різання тканин або радіочастотного хірургічного апарату.
- Тонкоголкова аспіраційна біопсія - забір матеріалу (зазвичай окремих клітин) для дослідження за допомогою спеціальної тонкої голки та шприца.
У медицині немає жодного абсолютно точного діагностичного методу. Найбільш інформативним є гістологічне дослідження, під час якого під мікроскопом розглядається шматочок тканини, отриманий під час біопсії. Тому ця маніпуляція хоч і інвазивна (тобто пов'язана з порушенням цілісності шкіри, слизових оболонок, тканин тощо), але вкрай необхідна за підозри на злоякісну пухлину. У результаті біопсії отримують матеріал (тканину, клітини), який не тільки "показує", чи є у людини злоякісна пухлина. Також визначають характер, тип пухлини. На підставі цього обирають програму лікування пацієнта: чи потрібна операція або променева терапія. А якщо показана хіміотерапія, то якими препаратами і в якій комбінації. Таким чином, біопсія необхідна за будь-якої підозри на злоякісну пухлину.
На жаль, біопсію в деяких випадках виконати не вдається. Коли ризик проведення процедури перевищує позитивні ефекти, від цієї маніпуляції відмовляються. Загалом протипоказань до проведення біопсії небагато. Це розташування пухлини у важкодоступних місцях із високою ймовірністю пошкодження великих судин і порожнистих органів (наприклад, кишківника), виражене порушення згортання крові, важкий загальний або психічний стан пацієнта, відсутність візуалізації пухлини за допомогою УЗД, КТ або ендоскопії (рідко буває й таке).
Рішення про необхідність маніпуляції приймає лікар або консиліум (збори лікарів для визначення тактики лікування). Інтервенційний радіолог може рекомендувати проведення того чи іншого виду біопсії, а пацієнт може дати свою згоду на процедуру або відмовитися від неї. У будь-якому разі остаточне рішення про необхідність проведення дослідження ухвалює лікар.
Тривалість біопсії в кожному конкретному випадку індивідуальна. На практиці маніпуляція займає від 5 хвилин (тонкоголкова біопсія поверхневих органів) до години (при розташуванні у важкодоступних місцях, під контролем комп'ютерної томографії).
Біопсія виконується під місцевою анестезією. Під час ендоскопічних досліджень для комфорту пацієнта може знадобитися наркоз, який є невід'ємною частиною гастродуоденоскопії та колоноскопії. Під час процедури пацієнти можуть відчувати лише легкий дискомфорт. У більшості випадків після маніпуляції знеболювання не потрібне. Оскільки процедура повністю безболісна, найскладнішим для пацієнтів є лежати нерухомо. Але ми і з цим справляємося :)
Біопсія є інвазивною процедурою і теоретично може призводити до тяжких і навіть загрозливих для життя ускладнень. На практиці при дотриманні всіх запобіжних заходів маніпуляція є нешкідливою і безпечною. Щоб мінімізувати ризик, пацієнти проходять необхідну підготовку, а дослідження проводять з обов'язковим візуальним контролем, який здійснюється за допомогою комп'ютерної томографії або ультразвукового дослідження.
Незважаючи на безпеку процедури, у низці випадків можуть траплятися ускладнення, найчастішими з яких є кровотеча, травма порожнистого органа, інфікування і нагноєння, а також пневмоторакс. Своєчасне виявлення ускладнень дає змогу вчасно виконати лікувальні заходи щодо їх усунення. Тому так важливо, щоб після біопсії пацієнти перебували під медичним наглядом.
Біопсія поверхневих органів є досить простою і безпечною процедурою, яка не потребує додаткової підготовки. Під час біопсії глибоко розташованих утворень у ділянці грудної та черевної порожнин ми рекомендуємо пацієнтам утриматися в день дослідження від вживання їжі та рідин. Напередодні призначаються аналізи крові (визначення групи крові та резус-фактора, клінічний аналіз крові, біохімічний аналіз крові, коагулограма, аналіз крові на інфекційні захворювання - сифіліс, гепатити В і С) та сечі, робиться електрокадіограма, пацієнт оглядається терапевтом. За відсутності протипоказань призначається дата і час проведення процедури. Ми також рекомендуємо утриматися від приймання препаратів, що перешкоджають згортанню крові (антикоагулянтів, дезагрегантів - аспірин, аспекард, каодіомагніл та ін.) протягом трьох днів до процедури. Дуже рідко може знадобитися очисна клізма.
Здебільшого біопсія переноситься легко, і пацієнти вже за кілька хвилин (а в разі біопсії внутрішніх органів - кілька годин) можуть покинути клініку. Протягом доби після процедури бажано не знімати пов'язку і не мочити місце пункції. Наступного дня після процедури можна спокійно повертатися до звичного життя і фізичних навантажень. У більшості випадків у ділянці проколу шкіри може залишитися невеликий синець, який самостійно минає протягом кількох днів. У разі розвитку деяких ускладнень (кровотеча, пнемоторакс) може знадобитися госпіталізація пацієнта для проведення лікувальних маніпуляцій.
Потрібна наша консультація?
Ми завжди готові допомогти Вам