Skip to main content

Хіміоемболізація артерій печінки

ЕФЕКТИВНА ДОПОМОГА ПРИ НЕОПЕРАБЕЛЬНИХ ПУХЛИНАХ ПЕЧІНКИ

Хіміоемболізація артерій печінки

Хіміоемболізація артерій печінки (трансартеріальна хіміоемболізація; хіміоемболізація емболами, що навантажуюься; скорочено – ТАХЕ, англ. TACE або DEB-TACE) є методом вибору в лікуванні гепатоцелюлярної карциноми (первинного раку печінки), коли хірургічне втручання або неможливо, або пов'язане з високим ризиком.

Методика хіміоемболізації полягає у вибірковому закритті просвіту артерій, що живлять пухлину, суспензією мікросфер, які містять на своїй поверхні протипухлинний препарат.

Консультація лікаря

Для цього через прокол шкіри під через променеву або стегнову артерію вводиться спеціальний катетер. Його кінчик заводиться в ті артерії печінки, які живлять пухлинні клітини, після чого повільно вводиться суспензія мікросфер (емболів), які навантажені хіміопрепаратом.

Емболи являють собою суспензію дрібних частинок, вироблених з різних біологічно інертних матеріалів.

Спеціально для проведення хіміоемболізації розроблено емболи, фізичні властивості яких дають змогу накопичувати в собі хіміопрепарат. Такі емболи перед проведенням хіміоемболізації "навантажуються" необхідною дозою хіміопрепарату, який після введення в організм повільно протягом кількох тижнів виділяється в кровотік пухлини. Таким чином досягається пролонгований ефект регіонарної хіміотерапії. Хіміопрепарат селективно впливає на пухлинні клітини протягом тривалого часу (до 6 тижнів).

Хіміоемболізація дозволяє атакувати ракові клітини двома способами:

 1. Забезпечується дуже висока концентрація хіміопрепарату безпосередньо в пухлині, не спричиняючи токсичного впливу на весь організм. При цьому хіміопрепарат виділяється з навантажених емболів поступово, що дозволяє досягти пролонгованої місцевої дії на ракові клітини;
 2. При закритті просвіту судин припиняється кровопостачання пухлини, тим самим позбавляючи злоякісні клітини кисню та поживних речовин, необхідних для їхнього зростання.

Окрім печінки, хіміоемболізація може застосовуватися при пухлинах іншої локалізації:

 • Пухлини нирки:
 • Пухлини головки підшлункової залози.
 • Рак молочної залози
 • Рак шийки матки
 • Пухлини легень

Хіміоемболізація може застосовуватися як самостійний метод лікування, так і в комбінації з іншими методами лікування пухлин, такими як хірургічна операція, системна хіміотерапія, променева терапія, радіочастотна абляція.

 Переваги хіміоемболізації:

 1. Відсутність системного впливу хіміотерапевтичного препарату на організм;
 2. можливість застосування в комплексі з іншими видами лікування;
 3. відсутність операційної травми;
 4. низька частота виникнення ускладнень;
 5. короткий період відновлення;
 6. необмежена кількість процедур.

Показання до хіміоемболізації:

 1. діагноз – гепатоцелюлярна карцинома;
 2. гіперваскулярні (ті, що мають виражене артеріальне кровопостачання) метастази іншої пухлини у печінку;
 3. неможливість проведення хірургічного втручання;
 4. відмова пацієнта від хірургічного лікування;
 5. неефективність або висока токсичність системної хіміотерапії.

Протипоказання:

 1. порушення згортаємості крові, які не коригуються медикаментозно;
 2. дисемінація захворювання (розповсюдження метастазів по всьому організму);
 3. декомпенсована печінкова енцефалопатія (порушення мозкової діяльності внаслідок інтоксикації, спричиненої печінковою недостатністю).

На що очікувати під час хіміоемболізації

Безпосередньо перед хіміоемболізацією з Вами ще раз поговорить лікуючий лікар, а також лікар-анестезіолог. Вам встановлять внутрішньовенний катетер.

Вам може бути проведено епідуральну або спінальну анестезію. Цей вид анестезії заблокує больові відчуття в органах черевної порожнини та малого таза. Також Вам введуть препарати, які допоможуть розслабитись та можуть викликати солнивість.

Ви ляжете на стіл горілиць. Шкіру на руці або на стегні оброблять антисептиком, після чого Вас накриють стерильним покриттям. В шкіру над артерією на руці або на стегні буде введено місцевий анестетик, після чого в артерію буде встановлено спеціальний пристрій – інтродьюсер. Через нього під контролем ангіографії (рентгеноскопія у режимі реального часу, направлена на візуалізацію судин) будуть вводитись катетери та провідники, якими ми досягнемо тих артеріальних гілок, які живлять пухлину, і введемо навантажені хіміопрепаратом емболи.

Коли емболи будуть введені в усі живлячі пухлину артерії, інструменти будуть видалені, а на місце проколу буде накладена стискаюча пов’язка. Якщо прокол був проведений на стегні – Вам необхідно буде лежати в ліжку деякий час. Якщо використовувався доступ через артерії передпліччя або плеча – Ви зможете сидіти та ходити через 1-2 години після завершення процедури.

Хіміоемболізація добре переноситься пацієнтами. Однак після проведення хіміоемболізації інколи виникають деякі очікувані побічні ефекти, так званий "постемболізаційний синдром".

"Постемболізаційний синдром" може проявлятися виникненням болю, нудоти, блювоти, підвищенням температури тіла. Дані симптоми викликані некрозом (змертвінням) пухлинної тканини і зазвичай виникають після проведення хіміоемболізації великих пухлин.

Ці побічні ефекти знимаються введенням знеболювальних, протиблювотних і жарознижувальних препаратів. Зазвичай ці симптоми самостійно зникають протягом 24 годин після проведення операції.

Вам потрібно буде деякий час залишатися в лікарні, поки ми не переконаємось, що Ви почуваєте себе добре. Скоріше за все, Вас випишуть додому наступного дня після хіміоемболізації. Після виписки Ви зможете вести звичайний спосіб життя.

Після хіміоемболізації

Контроль повноти хіміоемболізації і виявлення показань для повторних сеансів проводять за допомогою КТ або МРТ із внутрішньовенним контрастуванням, а також ПЕТ-КТ для виявлення ділянок життєздатної пухлини. Дослідження проводять через місяць, три, півроку, рік після втручання. З метою оцінки ефективності лікування визначають рівень пухлинних маркерів у крові безпосередньо до і через 21 день після лікування.

Всі питання, що цікавлять Вас, що стосуються цього методу лікування, Ви можете поставити за телефонами та електронною поштою, вказаними в розділі "Контакти". Передзвоніть або напишіть нам, і ми відповімо на всі Ваші запитання.

З результатами лікування наших пацієнтів можна ознайомитися в розділі «Історії наших пацієнтів».

Телефонуйте нам і ми постараємося Вам допомогти!

Питання та відповіді

ЯКИМ ЧИНОМ ДІЄ ХІМІОЕМБОЛІЗАЦІЯ?

Хіміоемболізація діє проти пухлини двома шляхами:

По-перше, прицільне введення хіміопрепарату в судини, які живлять пухлинне утворення, дає змогу досягти потрапляння високих концентрацій хіміопрепарату безпосередньо в пухлину.

По-друге, за допомогою введення в просвіт судин, що безпосередньо живлять пухлину, емболів (спеціальних дрібних частинок) відбувається припинення кровопостачання (живлення кров'ю) пухлини. Оскільки кров переносить кисень і поживні речовини, необхідні для росту пухлини

ЯКИМ ЧИНОМ ПРОВОДИТЬСЯ ХІМІОЕМБОЛІЗАЦІЯ?

Для пацієнта операція є не складнішою за внутрішньовенний укол. Лікар під контролем спеціальної апаратури (ангіографа) вводить маленьку трубочку (катетер) в артерію на руці. Потім внутрішній кінчик катетера проводять безпосередньо в артерію в печінці, яка постачає кров пухлині. Через цей катетер препарати для хіміотерапії вводять прямо в пухлину. Після цього вводяться емболи (дрібні частинки), які блокують приплив крові до пухлини.

КОМУ ПОКАЗАНО ПРОВЕДЕННЯ ХІМІОЕМБОЛІЗАЦІЇ?

Хіміоемболізацію проводять для лікування пацієнтів із первинними пухлинами та метастазами в печінці (пухлини, які виникли в іншій частині організму, але поширилися в печінку - метастазували). Так само хіміоемболізацію проводять у разі пухлин нирок, підшлункової залози, легень, молочної залози, матки тощо.

КОМУ ПРОТИПОКАЗАНО ПРОВЕДЕННЯ ХІМІОЕМБОЛІЗАЦІЇ?

Пацієнтам із деякими типами захворювання нирок, захворюванням серця та коронарних артерій, печінковою недостатністю або алергією на контрастну речовину.

ЯКІ РЕЗУЛЬТАТИ МОЖНА ОЧІКУВАТИ ПІСЛЯ ПРОВЕДЕННЯ ХІМІОЕМБОЛІЗАЦІЇ?

Основне завдання хіміоемболізації полягає в тому, щоб зменшити розмір пухлин у печінці та зупинити їх подальше зростання.

Повне одужання завдяки хіміоемболізації буває рідко, але іноді це трапляється. Залежно від кількості та виду пухлин, хіміоемболізація може бути застосована як самостійний метод лікування, так і в поєднанні з іншими видами лікування, такими як хірургічне втручання (резекція печінки), радіочастотна/мікрохвильова абляція або променева терапія.

ЯКИМ ЧИНОМ ПОТРІБНО ПІДГОТУВАТИСЯ ДО ХІМІОЕМБОЛІЗАЦІЇ?

Після того, як вас направлять на хіміоемболізацію, ви прийдете на прийом до лікаря, який є інтервенційним онкологом (радіологом). Це лікар, який виконує різні операції під контролем УЗД, комп'ютерного томографа або рентгена.

У лікарні у Вас візьмуть аналізи крові та сечі. Ці аналізи дадуть змогу з'ясувати, як працюють ваша печінка та нирки, чи нормальне у Вас згортання крові. Якщо у Вас у минулому були захворювання серця, то вам також проведуть кардіологічні дослідження.

Після цього ваш лікар підкаже Вам що потрібно змінити у вашому прийомі ліків. Обов'язково повідомляйте всім Вашим лікарям, які ліки, трави та харчові добавки ви регулярно приймаєте, особливо ті, які впливають на згортання крові. Три ліки з цієї групи - це кумадин, плавікс і аспірин.

ЩО ВІДЧУВАЄ ПАЦІЄНТ ПІД ЧАС І ПІСЛЯ ХІМІОЕМБОЛІЗАЦІЇ?

Перед процедурою вам введуть лікарські препарати, які дадуть змогу запобігти нудоті, блюванню та болю. Вам також дадуть ліки, завдяки яким ви розслабитеся і відчуватимете сонливість (під час процедури, найімовірніше, ви будете не спати). Можливо, ви відчуєте легкий дискомфорт під час введення катетерів, але у вас не повинно бути сильних неприємних відчуттів. Після процедури більшість пацієнтів залишається в лікарні на 1-2 дні.

Після проведення хіміоемболізації більшість пацієнтів відчуває прогнозовані побічні ефекти. Це називається постемболізаційним синдромом. Основними проявами цього синдрому є болі, нудота, блювання та підвищення температури. Ці симптоми минають після введення знеболювальних і протиблювотних препаратів і минають протягом доби після процедури.

Помірно підвищена температура може зберігатися до двох тижнів після проведення хіміоемболізації.

Біль виникає внаслідок того, що після введення в просвіт судин емболів припиняється приплив кисню до пухлини. Нестача кисню спричиняє біль у будь-яких тканинах. У більшості випадків біль постемболізаційного синдрому можна зняти за допомогою введення таблетованих або ін'єкційних знеболювальних засобів.

Коли ви випишетеся з клініки, лікар дасть вам рекомендації щодо амбулаторного введення знеболювальних препаратів і препарати від нудоти.

Необхідно повідомити вашого лікаря, якщо біль різко посилиться, якщо відбудеться підвищення температури тіла вище 38.5ºC або якщо ви помітите якісь інші незвичайні зміни.

Протягом 2-х тижнів часто спостерігаються слабкість і втрата апетиту. Більшість пацієнтів зможе повернутися до своєї звичайної діяльності через 1 тиждень.

ЯК ЧАСТО МОЖНА РОБИТИ ХІМІОЕМБОЛІЗАЦІЮ?

Для досягнення хорошого лікувального ефекту, як правило, необхідне проведення серії з двох-трьох хіміоемболізацій з перервою в 1 місяць.

Через місяць після проведення хіміоемболізації роблять комп'ютерну томографію з контрастуванням, для оцінки ефекту від проведеного лікування. Після цього рекомендується проходити комп'ютерні томографії кожні 3-6 місяців, щоб перевірити, чи не з'явилися нові пухлини, та оцінити розміри наявних вогнищ.

Хіміоемболізацію можна повторювати багато разів упродовж багатьох років, доти, доки її можливо технічно виконати - іншими словами, якщо до пухлини (ям) є приплив крові і ваша печінка функціонує - і ваш стан здоров'я дає змогу вам перенести процедуру.

ЯКІ ХІМІОПРЕПАРАТИ ЗАСТОСОВУЮТЬСЯ ДЛЯ ХІМІОЕМБОЛІЗАЦІЇ?

Тип ліків для хіміотерапії залежить від виду пухлини, на яку спрямоване лікування. Найчастіше застосовують ліки, які називаються доксорубіцин. Так само застосовуються: іринотекан, оксаліплатин, гемцитабін, мітоміцин.

ЯКІ ПОБІЧНІ ЕФЕКТИ У ЦИХ ХІМІОПРЕПАРАТІВ?

Оскільки хіміопрепарат вводиться безпосередньо в пухлину разом з емболами (частинками, які блокують приплив крові), то це зменшує інтенсивність, але не повністю позбавляє від розвитку короткочасних побічних ефектів, які часто виникають після проведення хіміотерапії. Найчастіше спостерігаються нудота і слабкість.

Ваш лікар може надати вам більше інформації про ці ліки. Поговоріть із вашим лікарем про все, що вас турбує.

Потрібна наша консультація?

Ми завжди готові допомогти Вам