Рак грудної залози
Молочна (грудна) залоза – це залозистий, розташований на грудях. Грудна залоза складається з молочних проток, жиру, нервів, лімфатичних і кровоносних судин, зв'язок та сполучної тканини. За нею знаходяться грудний м'яз і ребра. М'язи та зв'язки допомагають утримувати груди на місці.
Тканина органу містить залозисті структури, які виробляють молоко. Ці елементи молочної залози називаються часточками. Часточки виглядають як крихітні грона винограду. Маленькі трубочки, які називаються протоками, з’єднують часточки з соском.
Кільце темної шкіри на шкірі грудної залози називається ареолою. Піднятий кінчик ареоли називається соском.
Лімфа — це прозора рідина, яка забезпечує клітини водою та поживними речовинами. Також вона допомагає боротися з мікробами. Лімфа відтікає з тканини молочної залози в лімфатичні судини і рухається до лімфатичних вузлів поблизу пахвової западини, які називаються пахвовими лімфатичними вузлами.
Рак молочної залози (рак грудної залози) починається в клітинах молочної залози. Майже всі види раку молочної залози є карциномами. Карциноми — це пухлини, які починаються в клітинах епітелію, які вистилають внутрішню або зовнішню поверхню тіла.
Існують різні типи раку молочної залози. Найпоширенішими типами є або протоковий, або лобулярний.
Рак молочної залози часто починається в протоках або часточках, а потім поширюється на навколишні тканини.
Протокова карцинома in situ (Ductal carcinoma in situ, DCIS) — це тип раку, що походить з клітин, які вистилають протоки. DCIS виявляється тільки всередині проток або часточок, і тому є неінвазивним. Це означає, що ракові клітини знаходяться на місці (in situ) і не поширюються. На цей вид раку молочної залози може захворіти будь-яка людина, навіть чоловіки. Протокову карциному in situ також називають внутрішньопротоковою карциномою. DCIS є преінвазивним (передраковим) захворюванням. DCIS лікується для запобігання інвазивному раку молочної залози, більш запущеної формі раку.
Ракові клітини поводяться не так, як звичайні. Вони відрізняються від нормальних клітин тим, що не мають обмеження в своєму розмноженні (ліміту Хейфліка), через що ростуть бесконтрольно. З часом ракові клітини утворюють масу, яка називається первинною пухлиною. Ця пухлинна маса може проростати в навколишні тканини, перетворюючись на інвазивний рак.
Інвазивний рак молочної залози – це рак, який проріс за межі проток або часточок у навколишні тканини. Вийшовши за межі проток або часточок, рак молочної залози може поширюватися через лімфу або кров до лімфатичних вузлів або інших частин тіла
На відміну від звичайних клітин, ракові клітини можуть поширюватися та утворювати пухлини в інших частинах тіла. Рак, який поширився, називається метастазами. У цьому процесі ракові клітини відриваються від первинної пухлини і переміщуються через кровоносні або лімфатичні судини у віддалені місця. Опинившись в інших місцях, ракові клітини можуть утворювати вторинні пухлини.
- Рак, який поширився на сусідню частину тіла (наприклад, пахвові лімфатичні вузли) називається місцевим метастазом. Його називають місцевим/регіональним захворюванням або місцево-поширеним захворюванням.
- Рак, який поширився на частину тіла, розташовану далеко від первинної пухлини, називається віддаленим метастазом.
Рак молочної залози може метастазувати практично будь-куди, але найчастіше поширюється на кістки (включаючи хребет), легені, печінку, головний мозок або віддалені лімфатичні вузли.
Діагностика
Для ранньої діагностики рака грудної залози жінкам рекомендуюється проводити самостійну пальпацію грудних залоз один раз на місяць. Самообстеження грудної залози слід проводити на 5-6 день від початку менструального циклу, а при настанні менопаузи – в один і той же день кожного календарного місяця. При виявленні ділянок ущільнення, болісності, припухлості, втяжіння соска або ареоли необхідно звернутись до лікаря-мамолога. Це фахівець, який займається діагностикою та лікуванням пухлин молочної залози. Лікар-мамолог призначає додаткові дослідження, серед яких можуть бути аналізи крові, мамографія, ультразвукове дослілження (УЗД) грудних залоз та лімфатичних вузлів, магнітно-резонансна томографія (МРТ), комп’ютерна томографія (КТ), позитронно-емісійна комп’ютерна томографія (ПЕТ-КТ), остеосцинтіграфія кісток (ОФЕКТ) та біопсія пухлини грудної залози.
Біопсія /ПОСИЛАННЯ: БІОПСІЯ/
Біопсія - це процедура, під час якої забирається зразок пухлинної тканини. Лікар-патологоанатом дослідить цей зразок і встановить тип пухлини.
Зазвичай для діагностики раку грудної залози використовується трепан-біопсія (синоніми: пункційна Біопсія, товстоголкова Біопсія, кор-біопсія). Ця процедура є мікроінвазивною, проводиться під місцевою анестезією без розрізів та не потребує госпіталізації. Під час біопсії під контролем УЗД в пухлину вводиться спеціальна голка, за домопогою якої проводиться забір зразків пухлини грудної залози. Така процедура називається товстоголковою біопсією. Вона швидка та безболісна.
Раніше для дослідження проводилась ексцизійна Біопсія. При цьому забір тканини проводиться через розріз на шкірі. Така процедура є тривалішою, потребує введення пацієнтки в наркоз та залишає після себе рубець. Тому такий вид біопсії майже не використовується.
Отриманий під час біопсії матеріал направляється на гістологічне дослідження, під час якого встановлюється походження пухлини та її інвазивність. При діагностиці раку грудної залози також проводиться імуногістохімічне дослідження пухлинної тканини (ІГХ), яке дозволяє встановити підтип раку.
При наявності пухлини в інших органах за межами грудної залози може виникнути потреба в проведенні її біопсії також. Це потрібно для встановлення характеру цієї пухлини – це може бути доброякісне новоутворення, метастаз раку грудної залози або інший вид раку (синхронний або метахронний рак).
Лікування
Вибір тактики лікування раку грудної залози обирається згідно результатам біопсії, розміру пухлини, наявності метастазів в лімфатичних вузлах та інших органах. В деяких ситуаціях лікування починають з видалення пухлини, в деяких – з проведення хіміотерапії, гормонотерапії або променевої терапії.
Хірургічне втручання
Це операція з видалення пухлини з організму. Під час втручання видаляють ракову пухлину, навколишні тканини та можуть бути видалені регіонарні лімфатичні вузли. Операція може бути органозберігаючою. Наприклад, при квадрантектомії видаляється лише ділянка (квадрант) грудної залози зі збереженням ішних відділів грудей, включаючі ареолу. Таку операцію проводять пацієнткам, у яких злоякісне новоутворення чітко локалізовано, без ознак метастазування та розповсюдження по залозі, без наявності множинних вогнищ пухлини.
Якщо пухлина має великі розміри, проростає у шкіру, уражує лімфатичні вузли, проводиться радикальна мастектомія з видаленним всієї грудної залози та регіонарних лімфатичних вузлів.
Системна терапія
Системна терапія впливає на весь організм. Це може бути хіміотерапія, таргетна терапія та імунотерапія. Системна терапія може застосовуватися окремо або разом з іншими видами терапії. Мету системної терапії слід обговорити перед початком лікування. Важливими є Ваші побажання щодо лікування.
Хіміотерапія вбиває швидкозростаючі клітини в усьому організмі, включаючи ракові та нормальні клітини. Всі види хіміотерапії впливають на гени, які вказують раковим клітинам, як і коли їм рости та ділитися.
Гормональна терапія. Приблизно дві третини онкоутворень молочної залози гормонозалежні. Пухлинний розвиток та зростання активуються впливом естрогену та прогестерону. Гормональні препарати забезпечують блокаду гормональних рецепторів, розташованих на поверхневій мембрані ракових клітин, тим самим запобігаючи приєднанню до них потрібного пухлині гормону. Для низки пацієнтів, у яких розвиваються нечутливі до дії гормонів пухлини, гормонотерапія є слабоефективною
Таргетна терапія фокусується на специфічних або унікальних особливостях ракових клітин. Таргетна терапія вивчає, як ракові клітини ростуть, діляться і рухаються в організмі. Ці препарати зупиняють дію молекул, які допомагають раковим клітинам рости та/або виживати. Інгібітор тирозинкінази – це препарат таргетної терапії, який блокує сигнали, що викликають ріст і поширення раку печінки.
Імунотерапія - це цілеспрямована терапія, яка підвищує активність Вашої імунної системи. Таким чином вона покращує здатність вашого організму знаходити і знищувати ракові клітини. Імунотерапія може проводитися окремо або разом з іншими видами лікування.
Променева терапія (ПТ) використовує високоенергетичне випромінювання рентгенівських променів, гамма-променів, протонів та інших джерел для знищення ракових клітин і зменшення пухлин. Вона проводиться протягом певного періоду від декількох днів до декількох тижнів. ПТ може проводитися самостійно, до або після операції, або в поєднанні з іншими видами терапії. Іноді променеву терапію проводять разом з системними методами лікування, такими як хіміотерапія. Променева терапія може використовуватися як підтримуюча терапія для полегшення болю або дискомфорту, викликаних раком. ПТ може бути методом лікування всіх пухлин, незалежно від їх локалізації.
Радіочастотна абляція (РЧА) /ПОСИЛАННЯ: РАДІОЧАСТОТНА АБЛЯЦІЯ/ – це метод спрямованої деструкції пухлин. При раку грудної залози РЧА використовується для знищення віддалених метастазів пухлини (наприклад, у печінку, легені, кістки). Для цього через прокол шкіри під контролем УЗД або КТ заводиться голчастий електрод або антена. Під впливом хвиль високої частоти або мікрохвиль пухлина нагрівається до високої температури та знищується. По ефективності РЧА дорівнюює хірургічному видаленню пухлини.
В деяких випадках, коли хірургічне видалення пухлини грудної залози неможливо виконати через супутню патологію пацієнтки, можна використати її радіочастотну абляцію.
Типи можливих біопсій включають:
- Тонкоголкова аспірація - або коркова Біопсія (CB)використовує голки різного розміру для вилучення зразка тканини або рідини.
- Ексцизійна Біопсія - видаляє невелику кількість тканини через розріз шкіри або тіла.
Біопсія сторожового лімфовузла:
Сторожовий лімфатичний вузол (СЛВ) — це перший лімфатичний вузол, у який ракові клітини найімовірніше поширюються з первинної пухлини. Часто є більше одного сторожового лімфатичного вузла. Видалення сторожових лімфатичних вузлів під час операції називається біопсією сторожових лімфатичних вузлів (SLNB або SNB). Ця процедура виконується під час операції, наприклад мастектомії (операція з видалення молочної залози) або люмпектомії (операція з видалення пухлини), щоб визначити наявність ракових клітин.
Детальніше про рак грудної залози Ви можете дізнатись на сайті NCCN. Мова статей – англійська.
Протокова карцинома In Situ
https://www.nccn.org/patients/guidelines/content/PDF/stage_0_breast-patient.pdf
Запальний рак грудної залози
https://www.nccn.org/patients/guidelines/content/PDF/inflammatory-breast-patient.pdf
Інвазивний рак грудної залози
https://www.nccn.org/patients/guidelines/content/PDF/breast-invasive-patient.pdf
Метастатичний рак грудної залози
https://www.nccn.org/patients/guidelines/content/PDF/stage_iv_breast-patient.pdf